Beebi kakamine 29.12.14 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mure on 2-kuuse poja kakamisega. Poeg saab ainult rinnapiima, gaasivalude leevendamiseks iga söögikorraga ka Infacoli. Lapse sünnikaal oli 3880 g (pikkus 55cm), 1-kuuselt 4450 g (59cm) ning 2-kuuselt 5060 g (62cm).
Esimesel elukuul kakas ca 5-6 korda ööpäevas, teise elukuu alguses oli muutus ja kakas kord päevad ning nüüd on kakanud väga harva ja meiepoolse sekkumise tulemusena. Kui esimesel kuul oli kaka kollane, vedelam, mõneti tükiline - ehk nii kuis peab, siis nüüd on kaka rohekam, tihedama konsistentsiga ja halva lõhnaga. Kui esimest korda laps ei olnud 4 ööpäeva kakanud, samas oli rahutu ning aeg-ajalt punnitas, kasutasime Microlaxi. Järgmine kakamise vahe oli 5 päeva, misjärel taas andsime Microlaxi. (Üllataval kombel ei mõjunud see kohe, vaid mõlemal korral 30-45 min pärast). Siis kakas ta ühe korra 24h möödudes nö omal algatusel ning seejärel tuli taas 8 ööpäevane paus. Laps oli viimastel päevadel tavapärasest rahutum, ei maganud korralikult. Kasutasime taas Microlaxi. Kaka on kogu see aeg olnud rohekas ja lõhnab halvasti, ka puuksud on halva lõhnaga. Puuksutab pigem sageli. Milles võib asi olla ja kuidas poega aidata? Tean, et rinnapiimalapsed võivadki kakada harva, kuid siis on ilmselt tegemist nö ilusa beebikakaga. Kas probleemi põhjustajaks võib olla ka ebapiisav rinnapiimakogus? Vahepeal on kahtlus, et lapse kaalutõus on väike ja piima kogus ebapiisav.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõepoolest võivad ainult rinnapiima saavad lapsed kakada kord nädalas, kuna rinnapiim seedib nii hästi, et seal ei teki jääki, mida välja kakada.
Teiseks võib harvema kakamise põhjuseks olla vähene rinnapiimakogus. Laps peaks esimesel elupoolaastal võtma igas kuus kaalus juurde 600-800 grammi. kui kaaluiive on hea, siis piimapuudust ei ole.
Kõhukinnisuse põhjusteks on enamasti seedetrakti tegevushäire (funktsionaalne häire) ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kui lapse kaaluiive ja areng on head, siis see näitabki, et tegemist on seedetegevuse häirega ja see pole haigus.
Alates neljandast elukuust võib kõhukinnisuse käes kannatavate imikul anda väikeses koguses ploomi-, pirni- või õunapüreed, sest need puuviljad sisaldavad seedetegevust ergutavat sorbitooli.
Microlaxi soovitame kasutada nii harva kui võimalik, ainult siis kui laps on juba päevi kakamata ja see tekitab talle vaevusi. Võib-olla oleks abi ka gaasirohu vahetamisest ehk siis laps ei punnita enam nii palju. Punnitamine ja gaasid on muidugi üsna tavaline nähtus imikutel, sest nende seedetrakti tegevus on veel kordineerimatud ja alles areneb välja ning vahel lapsed punnitavad-punnitavad, aga kaka kohe välja ei tule. Lõpuks kannab aga punnitamine vilja ehk siis laps kakab ise.
Kaka värvus võib muutuda tumedamaks, ka siis kui kaka seisab mitu päeva soolestikus.
Lühiaegset kõhukinnisust esineb imikutel üsna sageli. Kui kakamine põhjustab lapsele korduvalt vaevusi, lapse kaaluiive ei ole piisav, tuleb nõu pidada perearstiga.

Edu soovides,
Tiia Voor