Beebi kaka roheline ning lõge sees 03.06.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Peagi 2 kuuseks saava beebi kaka on kolmandat päeva roheline, vahepeal hakkas tagasi kollakamaks minema, kuid hetkel täiesti samblaroheline. Kasutasime Cuplatoni gaasirohtu, kardan, et võib-olla sai seda liiga palju antud ja sellest tekkinud. Praegu ei ole Cuplatoni ühe päeva üldse andnud. Kõik kolm päeva beebil ka gaasivalud. Võib-olla ei sobi talle midagi mis ise söönud olen, kuid sooviks natuke nõu saada mis sellisel puhul teha. Kas on mõislik praegu Gefilus tilkasid andma hakata?

Teine mure on sellega, et lapsel lõge on tihti lohus või veidi seespool. Perearst ka ütles, et veepuudusest, kuid vahel on see ka siis kui ta on just lõpetanud söömise.. Nii see juba vahelduva eduga kuu aega kestnud. Pissib ilusti ja pissi värv ei ole üldiselt kollane, paar korda olen seda vaid märganud, et kollakas.

Tänan vastuste eest!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Gaasivalude vastu ei ole ühtki head rohtu, need mööduvad millalgi iseenesest. Vahel võib mõningast leevendust saada gaasivaluravimitest.
Kaka värvuse muutus võib olla tingitud menüümuutusest (laps või ema). Rohelist värvi kaka võib tekkida ka ka siis kui laps on seedetrakti nakkuse, aga siis kaasneb ka sage vedel iste ja kehatemperatuuri tõus.
Kõhulahtisusega võib kaasneda ka vedelikupuudus, mille üheks nähuks on sissevajunud lõge. Kui on kahtlus vedelikupuudusele, siis tuleb last sagedamini toita ja ööpäevane toidukogus peaks olema ca 1/5 lapse kehakaalust. Kui laps on pikemat aega vedelikupuuduses, siis tema kaaluiive on vähene või puudub.
Gefiluse tilku võite anda, kahju need ei tee.

Lugupidamisega,
Tiia Voor