8-kuuse beebi kõhuhädad 10.03.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Suur mure 8-kuuse beebiga. Probleem kestnud umbes 1.5k. Beebil ei ole üldse söögiisu ja kõht on kinni. Perearst soovitas lapsele pirni-, õuna- või ploomipüreed iga päev anda, et kaka pehmemaks läheks. Kõht jäi endiselt kinni, seejärel soovitas arst probiootikume, ka need ei aidanud. Järgmine soovitus oli piimasegu vahetada, ka see ei aidanud. Viimastel päevadel on asi päris hulluks läinud: laps sööbki igal söögikorral ainult 20ml rinnapiimaasendajat, püreesid sööb parema meelega (100-150g) päevas. Tean, et 8-kuune peaks sööma päevas umbes 800ml piima ning 200g püreesid. Kui laps sööb ainult 20ml, siis oleme talle pudelist ise suhu pigistanud, et ta vähemalt 100ml sööks.
Kõhukinnisus algas beebil pärast rinnapiima ärajäämist. Nii kaua kuni laps sai rinnapiima ja rinnapiimaasendajat pooleks, oli kõht korras. Kuid on rinnapiim otsas kahjuks. Nüüd aga kakab beebi mitu korda päevas pisikese junni. Kakamise ajal nutab laps hüsteeriliselt, tal on väga valus. Pepuvahe oli tal vahepeal kakamisest punane, selle saime Bepantheniga korda. Viimane kord kui arsti juures käisime (7-kuuselt) oli kaaluiive 200g, kasvu lisandus 0,5cm, hemoglobiin oli korras: 121. 7-kuuselt kaalus ta 7,7kg, pikkust oli 70,5cm.
Praegu sööb laps Aptamili piimasegu 5 korda päevas, oleme vältinud kõhukinnisust tekitavaid püreesid: riisi, mustika. Iga päev oleme pakkunud ploomi-, õuna-, või pirni- või kõrvitsa püreed. Oleme proovinud ka õli anda 2tl päevas, see tegi kõhu pehmemaks, kuid söögiisu on ikkagi väga halb. Öösel sööb beebi parema meelega (180ml). Püüdsime ka söögiaegade vahesid pikendada, et lapsel suurem isu tekiks, kuid siis sööb ta maksimum 100ml ja siis hakkab nutma.
Füüsiliselt on laps hästi arenenud, seisab toe najal, roomab. Üldiselt on rõõmus, kuid kui kakama hakkab või sööma peab, siis karjub.
Mida teha, et beebil kõhu korda saaks ning et söögiisu tuleks tagasi?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ühekordse kaalu ja pikkuse andmete põhjal on raske hinnangut anda. Teisel elupoolaastal võtab laps kaalus juurde ca 400 – 600 g kuus. Viimasel kuul on Teie lapse kaaluiive olnud väiksem kui tavapärane. Väiksem kaaluiive võib olla tingitud kehvast isust, aga ka igasuguse ägeda haiguse põdemine võib kaaluiivet pidurdada. Tõepoolest võiks laps süüa selles vanuses ca 800 ml piimasegu ja ca 200 g lisatoitu. Kui aga laps eelistab rohkem lisatoitu süüa, siis võite talle pakkuda 300-350 g lisatoitu ja 650-700g piimasegu. Lapsed nii nagu ka enamus inimesi eelistavad magusat maitset, seepärast võibki ta tahta rohkem puuviljapüreed. Lisaks puuviljapüreele peaks selles vanuses laps saama ka köögiviljapüreed ja liha. On olemas piimasegu Aptamil Comfort, mis on küll mõeldud eelkõige gaasivalude käes vaevlevatele lastele, aga võite ju seda segu proovida ehk sobib.
Kõhukinnisust saab diagnoosida, kui laps kakab vähem kui kaks korda nädalas, väljaheide on kõva ja kakamine põhjustab talle vaevusi ning need vaevused on kestnud üle kuu aja. Kõhukinnisust põhjustab enamasti seedetrakti tegevushäire ja harva on selle põhjuseks mingi haigus. Kõhukinnisus võib tekkida rinnapiimast võõrutamise või piimasegu vahetamise ajal, sest piimade koostis on erinev ning seedimisrütm võib muutuda. Kui kakamine on valulik, hakkab laps kakat pärakus tahtlikult kinni hoidma ja kõhukinnisus süveneb veelgi. Ka pepuümbruse punetus võib kakamisel põhjustad valu ja laps hakkab kakamist tagasi hoidma. Selles vanuses lapse puhul on küll väga vähe tõenäoline teadlik kakamise vältimine. Kui päraku ümbrus on punetav, siis sobib tsinki sisaldav kreem. Üliharva põhjustab kõhukinnisust seedetrakti väärareng.
Kõhukinnisuse korral sobivad täisteratoodetest keedetud pudrud, millele võib lisada üks-kaks teelusikatäit õli. Eelistada tasub nt kaerahelbeid, kõhukinnisuse korral vältida aga mannat ja riisi. Seedetrakti tegevust soodustavad sorbitooli sisaldavat pirni-, ploomi- või õunapüreed.
Kõige tähtsam on aga laps enesetunne, areng ja kaaluiive – kui need on korras, siis haigus on vähetõenäoline. Kui kaaluiive on järgmine kuu kesine, siis peaks perearst otsustama, kas edasised uuringud on vajalikud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor