Imiku kaaluiive 18.08.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Käisime täna beebiga kolmanda elukuu kontrollis ja arsti arvates on beebi liiga suure kaaluga. Kaalukõverast on väljas. Sündides oli 3900 (41+5) nädalat, alamkaal 3600. pikkus 52
1 kuu -56cm ja 5300gr
2 kuu 59cm ja 6700gr
3 kuu 62,5 ja 8190 gr
Laps 100% rinnapiimal. Arst ütles, et mina pean vähendama süsivesikute hulka ja lapsele ka vahetevahel vett andma. Koju jõudes lugesin, et ema söök mõjutab piima minimaalsel määral. Beebi on mul kehv magaja ja magama jääb ainult rinnaotsas. Kui läbi une rahutu on, siis rahuneb ainult rinnaga. Luttu ei võta. Ise kardan, et äkki lihtsalt olen ta ületoitnud või on vajalikud lisauuringud? Eelmine laps oli mul ka pontsakas aga kaaluiive esimestel kuudesl ei olnud nii suur. Esimene kuu 2kg ja edaspidi 1200gr ja siis 1000gr. Kuuendaks elukuuks istus ja käputas ning kaal normaliseerus. Kas või mis peaks ettevõtma?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ainult rinnapiima saava lapse kaaluiive võibki olla suurem esimestel elukuudel. Ööpäevas võiks laps süüa ca 900 ml rinnapiima. Loomulikult ei pea Te hakkama rinnapiima kogust mõõtma, aga kui laps on väga sageli rinna ja ka öösiti sööb tihti, siis võib suur kaaluiive olla tingitud suurest rinnapiima hulgast. Võite ju proovida magamise aegset rinnaga toitmist vältida, aga kas see õnnestub, on iseküsimus.
Kaaluiivet on vaja jälgida, aga lisauuringud ei ole momendil vajalikud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor