Beebi hingamine 03.02.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 3kuune beebi hingab aeg-ajalt raskemalt (välja hingates, mitte sissehingates) ning seda juba sünnist saati. Näiteks kui käte-jalgadega siputab, oma mängutekil selili olles mänguasju uudistab või "rääkida" püüab. Just aktiivsetel hetketel, kus ta on nö erutunud. Magades või rahuloleku hetketel seda ei ole - enamjaolt ei kuulegi tema hingamist siis.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui pole seda hingamist näinud-kuulanud, siis ei oska midagi arvata.
Vahel põhjustab häälekat hingamist hingamisteede kõhrede nõrkus, mis lapse kasvades möödub. Siis on olemas veel selline seisund, mida nimetatakse inglise keeles "Happy wheezer". Need on titad, kelle kaaluiive on väga hea ja areng eakohane ning haigustunnused puuduvad, ainuke näht ongi väljahingamisel häälekas hingamine. Üldreeglina „happy wheezer“ ravi ei vaja.
Mõnikord tekitab raskemat väljahingamist ka viirushaigus, bronhiit. Siis aga tekib hingamisraskus äkki ja sellega kaasnevad ka muud haigusnähud ö- palavik, köha, nohu jne.
Kui lähete perearsti juurde, siis las art vaatab ja kuulab last ning otsustab, millega võiks tegu olla.

Lugupidamisega,
Tiia Voor