Neutrofiilide näit 14.09.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Kuna kuue aastasel lapsel igakuiselt palavik ja mitte ühtegi muud sümptomit, käisin temaga synlabis terviseriski paketti tegemas. Sealt vastused näitasid, et kõik muud näitajad on normis, aga neutrofiilide arv on alla normväärtuse, lapse tulemus oli 1.38 E9/L ja normväärtuse on 1.4-7 E9/L. Seega tekkis küsimus, mida neutrofiilid näitavad ja kasvõib see madal näit olla seotud sellega, et laps pidevalt haige ning kuidas saaks seda näitu tõsta?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Numbreid üksinda ravida ei ole vaja, need on ikkagi punktid suuremast pildist.

Sageli põdev väikelaps võib olla patsient, keda konsulteerida kliinilise immunoloogiga, kui põdemine on objektiviseeritav. Oluline on ka küsimus, kui kõrge on mõõdetav temperatuur ja kas palaviku tõusu ajal on lapsel mingeid kaebusi või objektiivseid märke haigusest (naha punetus või kahvatus, higistamine, lööve, köha, aevastamine, kõhupuhitus, sagedam urineerimine, kõhulahtisus või -kinnisus).

Soovitan last jälgida, temperatuuri tõusud kirjalikult fikseerida ja perearstiga nõu pidada, kas on põhjust täiendavateks uuringuteks ja millisteks. Tervisepakett siin oluliselt edasi ei aita. Leitud madal leukotsüütide arv on ainus võimalik patoloogia, seda uuringut tuleks ajas korrata, et selgitada välja, kas tegemist oli juhusliku leiuga või on madal leukotsüütide arv püsiv nähtus. Viimane annab alust otsustada järgnevate uuringute vajaduse üle.

Lugupidamisega
Marge Kütt