Neutropeenia 06.02.20 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

lisasin manusesse lapse (17 a) vereanalüüsi vastused. Perearsti poole pöördusime, kuna viimase kuu jooksul olid kaks korda esinenud ca 1,5 päeva kestvad üsna tugevad iiveldushood, mida pigem ei seostaks viirushaigustega, kuna kõrvalolevad inimesed terved. Samuti üsna palju väsimust, pulss kiirenenud (rahulikus olekus 90-100).
Tarvitab al sügisest Escitaloprami. Kevadel - suvel võttis ka rauapreparaate, vahepeal jäi vahe sisse. Jaanuaris alustas uuesti (perearsti soovitusel üle päeva).
Perearsti soovitus oli korrata analüüse kahe kuu pärast, et hetkel kerge neutropeenia. Samas viirushaiguseid ei ole põdenud ja endale jäi siiski mure seoses WBC ja neutrofiilide üsna madala tasemega. Kas need võivad madalad olla ka seoses rauapuudusega? Kas tasuks teha ka B12 analüüs või peaks paluma perearstil veel varasemalt midagi soovitada? Märtsis 2019 oli WBC näit 4,8 ja Neut 2.3 E9/L.

Ette tänades info eest.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Analüüsis on tõesti olemas kerge neutropeenia. Rauapuudusega see ei seostu, ferritiini näit ja hemoglobiini näit, samuti erütrotsüütide indeksid MCV, MCH ja MCHC on normis. Seega pole ka B12 -st oodata suurt abi, kuna B12, foolhappe uuring ja rauaainevahetuse täpsustamine oleksid vajalikud olukorras, kus hemoglobiini langus ja MCV, MCH ja MCHC muutused annaksid tunnistust aneemiast.

Neutropeenia on näit, mida tuleks dünaamikas jälgida. Noorel inimesel eeldaks, et tegemist on ajutise muutusega, seda tõesti enamasti seostatakse viirusinfektsiooni järgse asteeniaga või muu juhusliku, sageli ka selgusetuks jääva põhjusega. Jälgimise mõte oleks see, et neutropeenia pikaajalisel püsimisel oleks näidustatud täiendavad uuringud, eriti kui peaks kaasnema sage infektsioonide põdemine või muud nähud. Perarst suunab vajadusel kliinilise immunoloogia uuringutele.

Kuid esialgu on probleem püsinud veidi üle kuu, saan nii aru? Seega esimene soovitus oleks korrata vereproovi 2-3-nädalaste intervallidega ja vaadata, kas WBC ja neutrofiilide hulk normaliseeruvad.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Neutropeenia

Tere! Olen 49a naine. Perifeerses veres neutropeenia 0.7 - 1.0*10e/9/l (tõusutendentsiga). muus osas näitajad korras, tunnen end hästi. Gematoloog arvab. et seotud Cipraleхi tarvitamisega (9 kuud). ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,

Kui hematoloog viitab seosele selle ravimiga, tuleks uus vereproov teha pärast ravimi võtmise katkestamist. Kui neutrofiilide arv normaliseerub selle järgselt, on põhjus käes ja tuleks ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: