Lapse kriitilise väärtusega vereproovid 07.04.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

9 kuuse lapse vereproovi tulemused on normi piiridest väljas. Oleme perearsti soovitusel neid kuude kaupa üksnes monitoorinud ja iga kuu-pooleteise järel on tulemused läinud halvemaks.

Neutrofiilide arv on kriitiliselt madal ehk 0,84 E9/L. Alla normi on näitajatest PDW, normoplastide arv ja suhtarv ning eosinofiilide arv. Üle normi on trombotsüütide arv ja maksanäitajad ALAT (61 U/l) ning ASAT (80 U/l). Siit ka mõned küsimused:

1) Kuidas teie vereanalüüsi tõlgendaksite ja mida soovitaksite?
2) Lapsel on pool aastat tagasi tuvastatud soolest Klebsiella ja Citrobakter. Kas neil saab mingil viisil olla tänaste verenäitajatega pistmist?
3) Juhul kui see on Teie pädevuses, siis kas nende tulemuste (eelkõige neutrofiilide) pealt võiks olla mõistlik konsulteerida hematoloogide/onkoloogidega?

Aitäh!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Neutropeenia ehk neutrofiilide hulga vähenemine on olnud ajas püsiv, kas saan teie murest õigesti aru?
Kui laps on ka sage põdeja selle foonil, võib siin olla probleem.
Esimene eriarst, kellega nõu pidada võiks olla pediaater. Last peaks hindama tervikuna koos terve esimese eluaasta anamneesiga, et õigesti aru saada, kas kõik on korras või mitte.
Lapse soolestiku leid võib olla seotud juhul, kui on esinenud seedetrakti infektsioone.
Ainult laboriuuringute tulemusel on siin võimatu midagi kindlat öelda, kuid püsiv neutropeenia väikelapsel vajab täiendavat konsultatsiooni. Kui see hinnatakse funktsionaalseks ja täiendavat ravi vaja ei ole, on kõik hästi. Kuid minul ei ole piisavalt infot ega ka pediaatrilist pädevust, et sellist hinnangut anda. Soovitan konsulteerida pediaatri või laste hematoloogiga.

Lugupidamisegas
Marge Kütt