KOPSUPÕLETIK? 20.12.06 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 45 aastane naine. 10 päeva tagasi jäin haigeks. Algas see sellega, et hingetoru hakkas valutama, tekkis röga, hääl läks kähedaks, nõrk peavalu, vesine nohu tuli alles 3 päeva hiljem. Esimestel päevadel oli palavik natu üle 37, halb enesetunne(lihasevalud) aitas hästi TheraFlu tee. Võtsin ka Sudafedi köha ja nöhu siirupit. Kolmandal päeval kirjutas arst mulle APO-SULFATRIMI, mille ma ilusti ära sõin(abi ei olnud). Käisin ka tööl mõned korrad. Viiendal-kuuendal päeval olin väga jõuetu, ruttu läksin higiseks. Hakkasin sööma päevakübara tablette ja C-vitamiini rohkesti. 8. päeval enesetunne päeval vägagi hea aga ööseti magada ei saa, kuna köha väga piinab ja on kinnine ja ärritab kogu aeg neelus nii, et vahel võtab kõõksuma. Vahel on ka selline tunne, et raske on hingata. 10. päeval läkin arsti juurde, kuna köhin ikka veel kinnist ja lahtist köha vaheldumisi(mõni päev ei köhi ma peaaegu üldse). Arst saatis röntgenisse, mille vastusest sain aru,et vasakul kopsul leitud kolle, midagi oli seal veel ?-märgiga. Arst ütles, et kopsupõletik aga kuna meil kopsuarsti ei ole, siis lubas pilti veel kellelegi näidata. Tehti vereproov ka, CRV oli 0,8. Nagu ma aru saan, ei näita see põletikku. Kirjutati OSPAMOX 1000mg ja rögalahtistit. Äkki oskate teie mind kuidagi rahustada... Praegu palavikku ei ole, päeval enesetundel pole viga(ööd veel ei tea,siis köha kõige kinnisem), köhin vahelduva eduga aga kõige suurem ärritus, mis mind köhima ja köksima ajab on kuskil kurgus. Nohu on ka veel alles aga ei tilgu. Varem pole kopsupõletikku põdenud. Töötan kohas, kus puutun kokku paljude inimestega. Loodan, et natuke infot ikka sai.
Ette tänades, hirmunud tõbine

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tere,
Kogu Teie kirjeldust lugedes jääb eelkõige viirusnakkuse mulje, nagu seda praegusel aastaajal paljudel inimestel esineb. Sümptomid on nii sarnased. TheraFlu ja Goldrex sobivad hästi. Põletikumarkerid veres on normaalsed. Iseasi on röntgenpildi interpreteerimine. Kui on kahtlus kopsus koldele või ?- ga muutustele, siis tuleb seda täpsustada. Selleks on väga lihtsaid võimalusi, näiteke teha lisaröntgenülesvõte. Kopsupõletiku diagnoosimiseks on vajalik selgelt sedastatav infiltraat röntgenfilmil. Alati on võimalus paluda saatekiri kopsuarstile, et radioloogilist leidu üle vaadata. Kopsuarstidena me küsimärke ei kasuta oma kirjeldustes, vaid täpsustame.
Usun. et olete tänaseks terve, et oli viirusnakkus. Vabandan vastuse viivituse pärast. Head uut aastat!