Raseduse, autoimuunne türeoidiit 07.06.23 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen 33. n rase, on olemas autoimmuunne türeoidiit. TSH, fT4 ja fT3, Türeoglobuliini IgG on normis, TPO IgG on 2110. Endikrinoloog 2. semestri alguses ütles, et ma ei tohi joodi juurde võtta (enne seda võtsin ca 1 kuu jooksul rasedate vitamiine, mille koostises oli ka jood). Kas see on tõesti nii? Alles nüüd on minuni jõudnud info, et raseduse ajal kindlasti peab joodi juurde võtma, ka kilpnäärme haiguste puhul. Mul on nüüd paanika, et nii pika perioodi jooksul pole seda tarbinud, kala ega jodeeritud soola ma ei söönud. Kas peab need vitamiinid ikka võtma või mitte? Ämmaemand üldse naeris, et jood pole oluline… Olen hämmingus.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Paanikaks pole põhjust. Rasedate vitamiinides on joodi annus nii väike, et see Teie kilpnääret ei kahjusta. Sama võib öelda jodeeritud soola ja mereandide kohta - neid võite süüa. Autoimmuunse kilpnäärmehaiguse korral ei soovitata määrida nahale joodilahust või töödelda sellega haavu või peitsida kurku. Õnneks polegi meie apteekides sellist suure joodisisaldusega lahust võtta, kuid on olnud juhtumeid, et patsiendid toovad seda Venemaalt või tellivad internetist. Suure joodisisaldusega on ka üks südame rütmihäirete ravim - amiodaroon (kordaroon), kuid seda Teil noore naisena kindlasti vaja ei lähe.
Autoimmuunne kilpnäärmehaigus ei ole kuidagi seotud joodi vaegusega. Tegelikult esineb seda rohkem just piisava joodi saadavusega piirkondades. Eestis rannikualadel ja saartel joodivaegust ei ole, üksnes Kagu-Eestis on seda kergel kujul aga ka seal peaks joodi lisandiga vitamiinidest või jodeeritud soolast piisama. Rahvameditsiinis seostatakse kilpnäärmehaigusi sageli joodiga ja seepärast tõenäoliselt Teie arst Teid selle eest hoiataski.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.