Autoimmuunse tpreodiidi sümptomid kestavad aastaid, kuid atstid räägivad, et analüüsid on korras 23.03.20 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
2016 aastal oli diagnoositud autoimuunne tyreodiit. Soovisite kontrollida vereanalüüse 1 kord aastas. Sel aastal oli THS 4.95 ning vastavalt Teie kokkuvõtte soovitusele alustada L-tyroxini ravi alates THS 3 pöördusin perearsti poole ravi saamise eesmärgil. Perearst ptles, et ei oska vajalikku manustamise doosi määrata ja soovitas pöörduda endokrinoloogi poole doosi välja selgitamiseks. Endokrinoloog VitaClinikus võtis uuesti verd, ja saatis mulle sõnumi:
Eile tehtud aTPO 548 kIU/L, seega on teil ikkagi autoimmuunne türeoidiit. Asendusravi veel ei vaja, sest TSH on alla 7 mIU/L. Edasine TSH kontroll vajalik kord aastas. Dr Fogel.

Ma küsisin üle:
Tere. Pean L-thyroxiniga alustama siis, kui TSH on üle 3. Perearst ei teadnud, millises koguses seda manustada, seega pöördusin Teie poole. Palun, kirjutage asendusravi välja.

Ta vastas jälle, et:
Ei pea alustama. Ameerika kilpnäärme assots juhendi järgi lisatakse kui üle 7. Hetkel pole asendusravi vaja .

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Noortel fertiilses eas naistel peaks kilpnäärme hormoonid siiski täiesti korras olema - kui mitte muul, siis fertiilsuse tagamise eesmärgil kindlasti. Seega võiks Teile tehtud uuringute põhjal tõepoolest soovitada L-türoksiini asendust väikeses annuses - 50 mcg päevas. TSH eesmärkväärtus asendusravi foonil võiks olla 1-2,5 mIU/l. Iseasi, kas asendusravi Teie enesetunnet parandab. Subkliinilise hüpotüreoosiga patsiendid, kellel esineb TSH vähene tõus, kuid FT4 ja FT3 on normis, on tavaliselt vaevusteta. Teie poolt kirjeldatud enesetunde muutused võivad olla põhjustatud ka ärevusega kombineeritud depressioonist, aneemiast või veel millestki muust. Ja südame parema poole suurenemine - kas Teile tehti ehhokardiograafia? Kui sel juhul leiti tõepoolest parema poole ülekoormus või midagi taolist, peaksite hoopis tõsisema diagnoosiga olema kardioloogi jälgimisel.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.