autoimmuunne türeoidiit ning rasedus 01.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, mul on autoimmuunne türeoidiit ning olen ka lapseootel - esimese trimestri keskpaik. Küsimus selline, et kas raseduse alguses vajadus türoksiini järele suureneb või ei? Olen internetist haiguse kohta infot otsides lugenud, et suureneb. Loogiline ju ka, sest ikkagi kahe organismi ainevahetusega juba tegu ja loote enda kilpnääre veel välja arenemata. Endokrinoloogile järjekord pikk ning seetõttu muretsen pisut, et ehk loode kannatab selle pärast. Nii et siis kas ja millised muutused ravimiannuses toimuvad raseduse ajal? Ette tänades, laisa kilpnäärmega tulevane emme.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tõsi on see, et kroonilise autoimmuunse türeoidiidiga naine peaks kilpnäärme talitlust kontrollima esimese trimestri jooksul. Loote kilpnääre hakkab tööle 12. rasedusnädalal ja enne seda on loode kilpnäärmehormoonide osas täiesti sõltuv emast. Ka peale 12. nädalat on ema kilpnäärmehormoonidel siiski suur tähtsus loote vajaduste rahuldamisel.
Kui Teil on diagnoositud üksnes kroonilist türeoidiiti, kuid kilpnäärmetalitlus on alati olnud korras ja asendusravi L-türoksiiniga pole seni vaja läinud, on tõenäoline, et kilpnääre tuleb suurenenud hormoonivajadusega toime ka raseduse ajal. Kui oleta türeoidiidi tõttu tekkinud alatalitlusega juba asendusravil, on tõepoolest väga oluline asendusravi korrigeerimiseks lähinädalatel hormoonuuring teha. Analüüsi võib korraldada ka perearst. Kui olete Tallinnast või lähiümbrusest, võite võtta ühendust minuga telefonil 6971799.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.