Diabeedi ravim 08.04.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 32 aastane mees, pikkust 190 cm ja kaalu hetkel 132 kg. Detsembri alguses diagnoositi mul II tüübi diabeet. Ha1c oli 19,6 mmol/l, saadeti päevaks haiglasse ja alustati diabeeti raviga Metformi 2x1000mg ja Lantus insuliin. Alustasin insuliini süstimist 25 ühikust alates ja tõstsin kuni 35 ühikuni kuni sain hommikuse veresuhkru alla 7 mmol/l. Lisaks diabeedi ravile muutsin oma toitumist (vähendasin süsivesikuid) ja liikumisharjumusi. Eelmine nädal käisin uuesti vereproovi andmas ja Ha1c oli nüüd 6,1 mmol/l. Käisin täna endokrinoloogi juures. Kiitis mind alguses selle tulemuse eest, et olen saavutanud lühikese ajaga sellise tulemuse ja ütles, et ilmselt saame hakata vähendama insuliini annust. Kõik ilus ja tore. Siis teatas, et vahetab mu metfromi välja mingi uue ravimi vastu nimega xigduo 5/1000 mg. Pidas pika kiidukõne selle ravimi headusest. Küsisin siis kõrvalmõjude kohta ja siis ütles, et enamus patsientidel avalduvad kõrvalnähtudena samad sümptomid, mis enne diabeedi diagnoosi (sage urineerimine, janu ja väsimus) ja lisaks veel oht pärmi infektsioonile ja ketoatsidoosi. Viimane siis tähendas seda, et ma peaksin siis muutma oma toitumist uuesti ja ltõstma süsivesikute osakaalu toidusedelis, et vähendada ohtu ketoatsidoosile. Lisaks leidsin ravimitootja enda kodulehelt veel hunniku kõrvalmõjusi nagu kuseteede põletik, neeru probleemid ja eesnärmevähk. Kokkuvõtvalt minu küsimus on, et miks peaks muutma seda praegust ravi, kui see toimib ja mul ei ole praeguste ravimite puhul mingeid kõrvalnähte avaldunud? Ma saan aru küll, et ilmselt ma saaks selle xigduoga insuliini süstimisest lahti aga mulle tunduvad need riskid suuremad kui see kasu mis sealt tuleb. Avaldasin oma arvamust arstile ka aga ta jäi ikkagi oma arvamusele kindlaks. Ehk oskate anda nõu mida ma peaksin edasi tegema ja mis arvamust te ise omate andud ravimi suhtes?

Lugupidamisega!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan igaks juhuks uurida ka metformiini ja insuliini võimalikke kõrvaltoimeid - ka sealt leiate eluohtlikke, raskeid ja lihtsalt ebameeldivaid nähtusi. Üks insuliini kõrvaltoimeid, mis Teie raviarstile ei meeldi, on kehakaalu suurenemine. Teie puhul on üheks 2. tüüpi diabeedi küllalt noores eas avaldumise põhjuseks rasvumine (KMI peaegu 37) ja oluliseks meetmeks kompensatsiooni parandamisel on kehakaalu vähendamine. Insuliini süstides on seda üsna raske teha ja seepärast püüabki Teie raviarst niipea kui veresuhkrud on paranenud leida teise ravimeetodi, mis aitaks kaalulangusele kaasa. Xigduol on kaalu langetav mõju. Tegelikult on see preparaat, mis koosneb kahest komponendist - metformiinist, mida juba võtate ja uuest ravimist dapagliflosiinist. Lisaks kehakaalu vähendamisele langetab xigduo ka vererõhku, kaitseb neere ja südant. Saan üsna hästi aru, miks Teie arst Teile seda ravimit on soovitanud. Ketoatsidoosi Te küll kartma ei pea - see võib ohustada pika staaziga intensiivset insuliinravi (päevas 4-5 süsti) vajavaid diabeetikuid. Arvan, et ka dieeti pole tegelikult vaja muuta. Meestel tuleb kuseteede põleikku selle ravimiga väga harva ette, see on põhiliselt naiste mure nagu ka tupeseen, mis võib selle ravimiga ägeneda.
Tegelikult on ravi ikka arsti ja patsiendi kokkuleppe küsimus. Esitasin mõned argumendid, mis ehk aitavad Teie raviarsti valikut mõista. Soovitan oma ravi üle siiski veelkord arstiga nõu pidada, ehk leidub hoopis veel mõni eelnevatest parem võimalus, millega ka Teie igati nõus oleksite.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.