teise tüübi diabeet 02.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist dr. Ambos !

Olen mees 65-aastane,automaatika insener. Diabeedi ilmingud tekkisid 5-6 aastat tagasi.
Siiani olen veresuhkru taseme suutnud hoida enam-vähem normaalsena järgmiselt : 1. üks tablett diaprel 80 mg päevas
2. füüsiline koormus kuni 1200 kJ (18-20 km) päevas jalgratast (trenazööril), kuni suhku tase saavutab 4,5-5.5 mmol/L enne ööd.
Viimasel ajal tekib tunne, et varsti on vaja veel teist gliklasiidi tabletti päevas,sest liiga palju glükoosi on vaja töötavate lihaste rakkudes madalal insuliini tasemel ära kulutada.
Olen endokrinoloogilisi protsesse uurinud päris põhjalikult,minu küsimused:
1.Kas insuliini taseme järgi veres on võimalik kindlaks teha, kas beeta rakud
on vanad, kurnatud ja väsinud või lokkab hoopis insuliini resistentsus?
2.Milline on gliklasiidi toime mehhanism, tema teekond seedetraktist beeta rakkude ergutamiseni,kas otse vere kaudu või keerulisemalt?
3.Kui on insuliini resistentsus, siis peaksin ravimit vahetama?

Teid ette tänades.......Olav

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Vastan samas järjestuses:
1. Tavapraktikas ei mõõda me insuliini vaid sellega koos beetarakkudest ekvivalentsetes hulkades vabanevat C-peptiidi. Kõrge C-peptiidi tase tühja kõhuga viitab tõepoolest insuliinresistentsusele ja kompensatoorsele hüperinsulineemiale. Madal C-peptiid, eriti, kui see ka peale stimulatsiooni (söögikorda) ei tõuse, viitab omakorda insuliinivaegusele organismis, mis võib tekkida aastatepikkuse suhkurtõve korral ka 2. tüüpi diabeetikutel (beetarakkude kurnatusele).
2. Gliklasiid on sulfonüüluureate rühma kuuluv ravim, mis seondub beetarakkude pinnal vastava retseptoriga ja soodustab insuliini sekretsiooni vastusena süsivesikute imendumise järgsele veresuhkru tõusule. Sulfonüüluuread toimivad edukalt siis, kui beetarakkudes on säilinud piisavalt võimsust insuliini tootmiseks (nad ei ole veel kurnatud) ja kudede insuliinresistentsus pole väga suur (insuliinitundlikkust need ravimid ei mõjuta). Ravim imendub peale seedetrakti sattumist verre ja jõuab kõhunäärme rakkudeni vere kaudu.
3. On olemas mitmeid kudede insuliinresistentsust vähendavaid ravimeid - metformiin, rosiglitasoon (Avandia). Peaksite oma raviarstiga diabeediprobleemidest pikemalt rääkima, vajadusel aitab ta leida Teile sobiva ravimi.
2. tüüpi suhkurtõbi on kahjuks progresseeruv haigus, mille kulgu ükski teadaolev ravim ei peata. Veresuhkru normaliseerimine on vajalik heaks enesetundeks ja kaugtüsistuste vältimiseks. Seega on päris loomulik, et ka varem hästi toiminud ravimi annust tuleb aastate möödudes suurendada või seda ravimit mingi teisega kombineerida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.