Kilpnääre, sõlm, TSH (↑), Kasvajamarker Ca 9-19 (↑) 24.03.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Viimati olin endokrinoloogi juures jaanuari kuus 2017 (see arst, kelle juurde käisin varem regulaarselt). Ma lisasin pilti, kus on näha mu analüüsid.
TSH oli 00,6.
Arst ütles et nagu ise pean valima kas teha operatsiooni või mitte, et sõlm on juba suur ja selle kasv on 50% kilpnäärmet.
Sellise TSH näitajatega ei ole vaja mingi ravi (arst ütles) ja suunas mind kirurgile konsultatsioonile.

Edasi siis. Päris tihti mul on tugevad kõrvetised ja ma palusin mu perearsti saatekirja gastroenteroloogi juurde. Vereanalüüsidest mis oli tehtud gastro arsti poolt (oli tehtud märtsis 2017), said teada, et mu TSH juba 0,02. Ja Kasvajamarker Ca 9-19 on üle normi 53 :(
Arst ütles ja perearst ka, et on vaja kiiresti teise endokrinoloogi, kuna TSH näitaja on kohutuv ja vaja midagi otsustada.
Ca 9-19 kohta mulle öeldi, et see kasvaja marker võib tõusta ka inimesel kellel ei ole vähki. Ja ka võib tekkida kilpnäärme ebaõigest tööst.
Kas on see tõsi? Kas võib antud kasvaja marker tõusta kilpnäärme ebaõige töö tõttu? Samuti lugesin internetist, et selline kasvaja marker võib suurendada, kui parkreases on vähi protsess :(
Mis arsti poole selle probleemiga pöörduma? (pankreas)
Mina olen VÄGA väga mures. Ma juba viimased kõik kuud stressis, ei saa magada normaalselt, ei saa töökohal kontsentreerida jne. Ja ei tea mis mulle teha ja mis arsti juurde pöörduma. Arvamusi on nii nii palju. Ja järjekorrad on nii pikad.
Täna käisin teise endokrinoloogi juurde (temale esimest korda), ja antud endokrinoloog ütles mu analüüside tulemusi vaadates, et mu kilpnäärme halvasti töötab ja teeb kahju mu organismile ja hiljem võib veel halvem teha. :(
Praegu ta mulle ei määranud mingit ravi, kuna vastuvõtt on nii lühike 20min. Ja ütles tema juurde tulla jälle aprilli kuus.

Viimased kuud kaebustest: mul on peamiselt igapäev kõhulahtisus, väga tugev nõrkus, vahel käed värisevad, suukuivus ja janu, nahk on lahvatu, uni ei ole hea, tihti öösiti tahükardia. Eelmisel aastal 02/2016 olin rase ja mul tekkis nurisünnitus 6 nädalal.

Nagu ma mäletan, et terve elu jooksul mul alati subfebriilne t (37,0-37,6) ja madal hemoglobiin.
võtan praegu tot'hema (ampullides). Hgb viimastel analüüsidel oli 105. Ja raua varad organismis on väiksed.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõigepealt rahunege maha ja jätke jooksmine ühe arsti juurest teise juurde. Valige välja endokrinoloog, keda usaldate ja toimige tema nõuannete järgi. Kilpnäärme juures on olulised kaks asjaolu - Teil on normalsuuruses kilpnääre, milles on keskmise suurusega healoomuline sõlm ja see sõlm tõenäoliselt toodab veidi ülemäärases koguses hormooni põhjustades kergekujulise kilpnäärme ületalitluse. Tavapärane uuring sellises olukorras on kilpnäärme stsintigraafia, mis näitab, et sõlm on tõepoolest "kuum" s.t. ületalitlev ja tavapärane ravi on radiojoodravi, mille järel Teie hormoonanalüüsid normaliseeruvad ja sõlm mahult väheneb (päris ära küll ei kao). Kas kilpnäärme vähene ületalitlus võiks põhjustada vähimarkeri C 9-19 tõusu - pigem mitte! Aga see vähimarker pole tõepoolest kuigi spetsiifiline ja sellist vähest tõusu võivad põhjustada väga mitmed tegurid. Perearst jälgib Teid ja kordab analüüsi, kui kilpnääre on ravitud.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.