probleemid kilpnäärmega 27.10.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Käisin kilpnäärme sonograafias, kus pandi järgmine diagnoos:parem sagar - 21,1x17,5x47,8mm. Paremas sagaras on hüpoehhogeenne sõlm 15,8x9,6 mm. Vasak sagar - 21,0x16,0x46,0 mm. Kilpnäärme maht 19,2 kuupsentimeetrit. Arvamus: tunnused Thyreorditis chr, sõlm paremas sagaras. vereproovinäidud olid T3 - 1,50; T4 - 95,5; TSH - 1,65. Perearst ütles vereproovi kohta, et see on korras, pole vaja muretseda. Endokrinoloogi vastuvõtul teatas arst, et on mõningad kõrvalekalded, kuid kuna vereproov on täielikult korras, ei ole vaja teha täiendavaid uuringuid, samuti ei kirjutanud ta mulle mingeid ravimeid. Soovitas teha umbes aasta pärast uuesti sonograafia ja siis tema vastuvõtule tulla.
Üldiselt ma ei tunne end halvasti, kuid kaelal on küll selline "poomistunne" või et midagi on nagu kurgus kinni. Kaelal on näha visuaalselt paksem osa, mida pani ka perearst tähele, kuid ütles, et see on ilmselt seotud üleminekueaga. Kas tõesti, kuigi paremas sagaras on mingi sõlm, ei ole vaja muretseda ja mingeid ravimeid võtta. Olen 51 a naine
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie hormoonanalüüs on tõepoolest täiesti korras, seega töötab kilpnääre normaalselt. Ultraheliuuringul oli kilpnääre minimaalselt suurenenud (Teil 19,2; norm kuni 18 kuupsentimeetrit). Selline minimaalne suurenemine ei takista ei õhu, vere ega toidu liikumist Teie kõri piirkonnas. Sõlm paremas sagaras on samuti suhteliselt väike ja ultraheliuuringul tõenäoliselt healoomulise välimusega (kilpnäärmesõlmed on üldse harva pahaloomulised). Aasta möödudes kordate ultraheliuuringut ja kui sõlm on aasta jooksul suurenenud, võetakse sellest tõenäoliselt materjali pahaloomulisuse välistamiseks.
Kahjuks ei ole ühtegi ravimit, mis kilpnäärmesõlmed ära kaotaks. Teie vanuses on sõlmed kilpnäärmes igal teisel-kolmandal naisel (suur enamus ei saa neist kunagi teada). Lõikuseks on põhjust alles siis, kui sõlm on suur ja kasvab kiiresti või on vähikahtlus. "Poomistundega" peate leppima.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.