kilpnääre ja hormoonasendusravi 15.11.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Käisin kilpnäärme sonograafias, kus pandi järgmine diagnoos:parem sagar - 21,1x17,5x47,8mm. Paremas sagaras on hüpoehhogeenne sõlm 15,8x9,6 mm. Vasak sagar - 21,0x16,0x46,0 mm. Kilpnäärme maht 19,2 kuupsentimeetrit. Arvamus: tunnused Thyreorditis chr, sõlm paremas sagaras. vereproovinäidud olid T3 - 1,50; T4 - 95,5; TSH - 1,65. Perearst ütles vereproovi kohta, et see on korras, pole vaja muretseda. Üldiselt ma ei tunne end halvasti, kuid kaelal on küll selline "poomistunne" või et midagi on nagu kurgus kinni. Kaelal on näha visuaalselt paksem osa, mida pani ka perearst tähele, kuid ütles, et see on ilmselt seotud üleminekueaga.
Olen 51 a naine, veres on naissuguhormooni tase langenud (muud verenäitajad olevat korras) ning günekoloog soovitas mulle hormoonasendusravi preparaadiga Activelle. Seda ka sellepärast, et mul langevad juuksed välja, eriti pea pesemise ajal. Mind huvitab, kas sellise sõlme olemasolu korral võib võtta hormioontablette. Olen kuulnud, et hormoonravi tablette ei tohiks võtta, kui on tekkinud nn sõlmed.
Ette tänades

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärme hormoonanalüüsid on tõepoolest korras. Ultraheliuuringul on kilpnäärme suurus normi ülemisel piiril. Paremas sagaras väike sõlm, mida võiks igaks juhuks punkteerida. Kui vastus tuleb healoomuline, pole muretsemiseks mingit põhjust.
Hormoonasendus, mida soovitab günekoloog, puudutab naissuguhormoone. Kilpnääret see ei mõjuta ja sõlmed kilpnäärmes pole vastunäidustuseks. Seega võite vabalt proovida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.