Mittetüüpiline hüpotüreoos - kas ravis on erinevusi? 10.02.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Tunnen huvi, kas ka hüpotüreoosi puhul tuleb vahel kasutada tavapärasest erinevat ravilähenemist? Näiteks sagedasemid kontrollanalüüse.

Enamasti ütlevad meedikud, et alla 3-4 kuu ei ilmne TSH tasemes erilisi muutusi, sest tegemist on pikaajaliste protsessidega. Mul on olnud 2 korral juhus, et perearsti tehtud analüüsis on TSH näit 27 või 25 ja paari-kolme nädala pärast endokrinoloogi tehtud kontrollanalüüs on peaaegu korras. Endokrinoloog arvas, et analüüsid on laboris segi läinud, sest sellist pilti ei saa olla.
Viimase 4 kuu jooksul on kõikumised olnud sellised: 5. oktoober - TSH 105, 15. detsember - TSH 15, 08. veebruar - TSH 42.
Kasutasin igapäevaselt ja täiesti järjepidevalt 50 mikrogrammi L-Thyroxini. Eile tõstis perearst doosi 100-le.

Lisaks on mul klassikalistest alatalitluse sümpomitest ainult tugev külmatunne, väsimus ja aneemia (hemoglobiin on olnud ka 70) ning aeg-ajalt näo tursed. TSH tõusu puhul tekivad mul hoopis ületalitluse süpmtomid: püsivad unehäired, tugev öine higistamine ja päevalgi higistamine väikseimastki kiiremast sammust. Ka on minu toidu ainevahetus alati olnud väga kiire - olen normaalkaalus või alla selle. Mul pole kunagi olnud probleeme rasestumisega (4 last).
Kas siis oleks mõttekas teha kontrollanalüüse sagedamini kui kord aastas? Millise sagedusega teha kontrollanalüüse ravimidoosi muutmise etapis?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie puhul ei saa ma aru, miks on L-türoksiini annust vähendatud. TSH 105, 15 ja 42 mIU/l näitavaid ikka ühte ja sama - alatalitlus pole piisavalt kompenseeritud. L-türoksiini annuse suurendamine 100 mcg-le oli ainuõige samm, ei saa ainult aru, miks seda ülepea vähendati.
Vaevused võivad igal inimesel olla veidi eripärased - on neid, kes ületalitlusega kaalus hoopis juurde võtavad ja neid, kes alatalitlusega alla võtavad. Samas ei saa räigelt alaravitud patsient ennast kuidagi hästi tunda.
TSH-d soovitan kontrollida 3 kuud peale L-türoksiini annuse suurendamist, kui annust veelgi suurendatakse, siis jälle 3 kuud peale vastavat muutust (Teie puhul soovitaksin lisaks TSH-le võtta ka FT4). Stabiilse normile vastava TSH saavutamisel võiksite hormoone kontrollida 2 korda aastas. Mingit erilist ebatüüpilisust ma Teie alatalitluses ei näe ja kohe kindlasti ei ole Te olnud alatalitluses lapsepõlvest peale. Alatalitluse põhjuseks olev krooniline autoimmuunne türeoidiit küll tõenäoliselt manifesteerus peale suguküpsuse saabumist, kuid hormoonid olid noorpõlves kindlasti korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Testosterooni tase

Tere!
Tegin Synlabi testosterooni testi ja tulemus oli 15,8 nmol/l.
Olen 19-aastane, teen 3 korda nädalas trenni ja toitun laialdaselt. Kas see tulemus on normaalne või pigem madala-poolne?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Testosterooni vastus 15,8 nmol/l on normaalne (ei ole madalapoolne). Hüpotüreoosi ehk kilpnäärme alatalitlusega testosterooni väärtusel otsest seost ei ole.
Tervitades,
...

Loe edasi

Maksanäitajad ja hüpotüreoos

Miks võivad hüpotüreoosi puhul olla maksa ja neeru funktsioonide testide tulemused (nt ALAT, kreatiniin) muutunud? Paljud kliinilised uuringud näitavad, et subkliinilise hüpotüreoosi puhul on muuhulgas ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kõigepealt - kui Teie TSH on normis ja FT4 ning FT3 normist madalamad, ei ole tegemist tüüpilise kilpnäärmehaigusest põhjustatud hüpotüreoosiga ja kui Te seni pole endokrinoloogi vastuvõtul ...

Loe edasi

kas kilpnâârme alatalitus vôib pôhjustada, mitte rasestumist??

Kirjutas siis kûsimusega et kas kilpnâârme alatalitus vôib pôhjustada mitte rasestumist, võttan ka ravimit l-tyroksini, nûúdseks juba ûle aasta.
Aitâh ette âra.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui hüpotüreoos on kompenseeritud s.t. L-türoksiini annus on piisav ja kilpnäärme hormoonanalüüsid korras, siis ei tohiks rasestumisega probleeme olla.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnääre

Kuidas saan teada kas mul on hüpotüreoos?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tuleb teha kilpnäärme hormoonanalüüs veeniverest. Tavaliselt teeb seda perearst.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Hüpotüreoos

Tere!

Kas hüpotüreoosi on võimalik diagnoosida vereanalüüsi teel? Kui nii, siis millised analüüsid peaks arst määrama? Või on siiski täpse diagnoosi saamiseks vaja endokrinoloogi konsultatsiooni?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, hüpotüreoosi saab diagnoosida, määrates veres kilpnäärmehormoonide sisaldust. Teha tulebki just kilpnäärme hormoonanalüüs. Sellega saab hakkama ka perearst. Kui hüpotüreoos kinnitub, võib ...

Loe edasi

Kuidas kujuneb kilpnäärme ületalitlusest alatalitlus?

Soovin aru saada, kuidas on minu haigus välja kujunenud.
Endokrinoloogi diagnoos on selline:
Ravimite ja muude eksogeensete ainete põhjutatud hüpotüreoos; krooniline türeoidiit. Kas hüpotüreoos ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kõik on suhteliselt tavapärane ja loogiline. Tegemist on autoimmuunse kilpnäärmehaigusega, mis noorpõlves on põhjustanud ületalitlust, kuid aastakümnete möödudes on kilpnäärme niiöelda "läbi ...

Loe edasi

Subkliiniline hüpotüreoos.

Tere.
Vereanalaüüs näitab: TSH- 4,74; vaba T4 - 14,0; vaba T3 - 4,81 ja TPO vastased antikehad 17.
UH näitab kilpnäärme struktuuri ebaühtlane ja hüpoehhogeenne.
Kas selliste näitude puhul ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui vaevused puuduvad ja kasutate usaldusväärseid rasestumisvastaseid vahendeid, ei ole asendusravi tingimata vajalik. Jälgimine on siiski asjakohane - kord aastas tuleks TSH määrata.
Tervitades,
Loe edasi

küsimused hüpotüreoosiga seoses

Tere, mul on probleemid kilpnäärmega (hüpotüreoos) Kas ma tohin selle haigusega saada elektriravi? Ja elada riigis, kus on kuum ja palju päikest?
Ja harrastada sporti?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kui Teie hüpotüreoos on asendusraviga hästi kompenseeritud, võite elada nagu iga terve inimene s.t. võite saada elektriravi, võite elada soojas kliimas ja võtta päikest, võite harrastada ...

Loe edasi

pillid

Tere! Kas sos-pillid võivad kahjustada kilpnääret. Hüpotüreoos on mul.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
SOS-pillid (ega ka mistahes muud hormonaalsed kontratseptiivid) kilpnääret ei kahjusta.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme alatalitus ja rasedus

Kas kilpnäärme alatalitusega noor naine (27 aastane, haigus avastati 1999.a lõpus, kroonilise kõripõletiku tagajärg) võib rasedaks jääda? Varem rase ei ole olnud. Kui kaua võib esimest rasedust edasi lükata? ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Enne kui planeerida rasedust, tasub kindlaks teha, kas peate L-türoksiini pidevalt tarvitama või mitte. Türoksiinravi ei korraldata kolesterooliväärtuste alusel, see ei ole kolesterooli langetav ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: