TSH uskumatu näitaja? 15.06.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutasin Teile ka varem, et minu kilpnäärme alatalitluse üleminek väikeseks ületalitluseks 0.141, ravimiks oli määratud 150, tekitas mul südame rütmihäired, mida oli väga raske taluda. Jätsin u 1 kuu vältel L-Thyroxini omaalgatuslikult hoopis võtmata, süda läks rütmi tagasi, siis alustasin uuesti 50 mikrogrammiga. Kordusanalüüs juunis oli perearstile jahmatav - TSH 90, ütles, et pole sellist suurt arvu elu sees näinud ega kuulnud, kuna võta vastutust, kuna pole spetsialist.

Labor kordas ka analüüsi, kuid tulemus oli sama. Kas nii suur arv on mulle ohtlik? Kas sellist arvu ikka Teie olete kohanud? Praegu jätkan ravi 100 mikrogrammiga, samas ka fT4 oli 7,8.

Enesetundel pole viga: õpetajana olen kooliaastast väsinud ja ärevus on suur tervise murest, kõht on küll väga kinni. Kas see võib olla ka kilpnäärmest? Saan oma arsti juurde, kui ta puhkuselt naaseb. Teilt olen alati saanud väga selgeid vastuseid ja nõuandeid, kirjutasin sellepärast eelnevalt Teile, et äkki saan oma hirmu vähemaks.

Suvesoojust ja päikest!

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui te ravimit 1 kuu üldse ei võtnud ja peale seda võtsite tavapärasest oluliselt väiksemas annuses, on TSH tõus täiesti ootuspärane tulemus. Ja kuna Teie kilpnääre tõenäoliselt peaaegu üldse ei tööta, siis olitegi kuu aega üldse ilma kilpnäärmehormoonita ja TSH tõsiski vastavale tasemele (mina olen sellist numbrit küll näinud ja kõrgematki). Kui ravikatkestus kestab lühikest aega nagu Teie puhul, ei tohiks see otseselt ohtlik olla. Küll on veidi problemaatiline L-türoksiini õige annuse leidmine, sest TSH tõus püsib veel mitu kuud ja innustab L-türoksiini annust suurendama ka siis, kui tegelikult selleks enam vajadust ei ole. Kui 150 mcg päevas oli liiast, siis soovitan praegu püsida 100 mcg juures ja kordusanalüüsid (TSH, FT4) teha alles septembris.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.