Beebi limane kaka 19.02.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Minu 6 nädalatel beebil on iga kaka limane( lisatud ka pilt) halvimal juhul on kaka kollane vesi ja limatükid sees. Kakab päevas 6-10 korda. Laps võtab kaalus väga kiiresti juurde sündis 4.1kg ja praegu kaalub 5.9kg, sest on koguaeg lohutamatu ja ainult rinnal olemine aitab. Enamasti kakab ka rinnal olles. Verd pole kakas näinud. Laps magab rahutult ja tihti vaevleb nii, et kraabib ennast mööda mind üles. Pooled unedest magab laps minu peal, ka öösel, sest muidu ei rahune. Lapsel on ka gaasid. Lisaks oksendab palju kui on palju rinnal olnud, kui proovisin anda gaasirohtu siis Cuplaton ja Colinoxi järel oksendas väga väga palju. Proovisin ka colief tilku, aga pärast seda oli väga rahutu ja näha oli et kehv olla. Olen oma menüüst välja jätnud kõik piimatooted ja neid sisaldavad toidud, muna, soja, shokolaad, kofeiin seda juba kuu aega ja viimane nädal pole ka midagi nisu sisaldavat söönud. Nii lapse kui ka kaka suhtes pole muutust täheldanud. Ma ei oskagi midagi teha. Tegemist on minu teise lapsega, esimene laps kakas ka ainult lima, siis nii pikalt ei piiranud, aga tal oli veel hullem magamisega, teise ja kolmanda kuu magas iga une minu peal. Üle tunni aja polnud vist esimese kuue kuu jooksul üldse maganud. Lapsele tehti aastaselt ka mingi talumatuse testid, mis ei näitanud millegi suhtes talumatust.

Millest võib lima veel kakas olla? Olin suuresti veendunud, et piimatooted, aga siis võiks ju mingit tulemust näha. Mida saan oma lapse heaks veel teha? Mis võiks olla põhjus? Väga kurb on teda piinlemas vaadata. Kahjuks toitumise vahesid pikendada veel ei saa, laps on lohutamatu ja ei rahune ilma rinnata, lutti ka ei võta.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

ˇTere,
Rinnapiima saava nii väikese lapse kakas võib olla lima ja kordade arv ka suur. Ilmselt on saadud piima kogus suur, sest laps kosub väga jõudsasti. Nutu põhjuseks ei ole ilmselt alati nälg vaid ebamugavus ja liigne toitmine võib seda suurendada.
Arvan, et põhitoiduainetega te ei pea dieeti järgima ja sellest pole ka kirja põhjal kasu olnud. Pigem vältige gaasi põhjustajaid so rohke puuvilja söömine, kapsas, kohv, gaasilised joogid - see, mis tekitab kõhugaase teil võib seda teha ka lapsel. See, et kõht tihti läbi käib, aitab lapsel ka gaase väljutada. Kui gaasivastastest ravimitest veidigi abi on, soovitan neid ikkagi regulaarselt kasutada, et suletud ringi murda.
Abi võiks olla kõhu päripäeva masseerimisest, kõhuli panemisest arvestusega, et ei tee seda kiiresti peale söötmist, aga ka kõhule sooja kompressi asetamisest. Rinnal kandmine on ka kompressi eest.
Mõned lapsed on rahutumad, nõuavad rohkem tähelepanu, näitavad oma ebamugavust enam välja, kuid sageli need lapsed arenevad kiiremini. Ei ole kõigile üht lahendust ja igas olukorras toimivat nõuannet, sageli on vaja läheneda veidi loominguliselt ja hea kui keegi saab emale ka appi tulla. Oluline, et väsimus ei võtaks liialt võimust, ei tohi oma toidu piirangutega liiale minna ja uni on oluline!
Heade soovidega,
Kjulge