4 kuusel beebil roheline ja limane kaka 27.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun teie poole seoses enda nelja kuuse beebi kõhuprobleemidega. Nimelt on tal mitu kuud juba limane, rohekas ja aeg-ajal verekiududega väljaheide (pilt tehtud 24.02). Vahel läheb kaka kollaseks ent rohekas värv ilmutab end taas. Sealjuures on beebi ainult rinnapiima peal ning piimasegu ega lisatoitu pole kordagi saanud. Vahepeal lõhnab kaka hapukalt/ käärinult või suisa päris halvasti.
Jaanuari alguses diagnoositi tal sümptomite alusel lehmapiimavalgu talumatus ning ka külvist leiti nii Klebsiella kui Stafülokokki väljakasv 4+ - mis viitas düsbakterioosile ning mis arsti sõnul võis olla sekundaarne lehmapiimavalgu talumatusest, mistõttu sai beebi antibiootikume. Ise olen pea 8 nädalat olnud rangel piimavabal dieedil ning kuna sümptomid kuuga oluliselt ei paranenud siis pea 4 nâdalat ka munavabal dieedil (sh ka soja, harva olen kasutanud toitudes sojakastet). Ainuke mis on märkimisväärselt paranenud on kõhulahtisus, enne kakas ta väga sageli ja nö plahvatuslikult, et bodyd olid pea igapäevaselt poolde seljani kakat täis.
Seega minu küsimus oleka kas see võib olla hoopiski mingi kolmas allergeen/talumatus? Kuna sellisel dieedil on juba praegu raske olla, siis kuidas ma toimima peaks, kas peaksin mingi toiduainegrupi lisaks munale piimale veel välja jätma ja millest võiksin sel juhul alustada? Või saab teha mingisuguse vereproovi/testi? Või oleks mõistlik üldse minna üle üldse hüdrolüsaatpiimasegule?

Ette tänades

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Kirjelduse põhjal võib olla tegemist proktokoliidiga. See võib tekkida rinnapiima saaval lapsel, roe on limane ja verekiududega, samas lapse seisund ei ole oluliselt häiritud ja kasvab jõudsasti. Seedetrakti allergia nähud ei ole enamasti IgE vahendatud ja seega ei saa neid ka vere- ega nahatestidega kindlaks teha. Kui kaasuvad nahalööbes, siis on põhjusele kergem jälile saada.
Bakteri tõttu on ravi tehtud ja probiootikumide kasutamine igati näidustatud.
Olete vältinud sageli allergiat põhjustavaid toite so piima ja muna ja kõhulahtisus on vähenenud.
Et olid ilmselt erinevad põhjused (infektsioon, valgu talumatus), siis on seedeprobleem ka pikaajalisem.
Minu soovitus on praegu jätkata dieeti ja vältida ka tsitrusvilju, pähkleid, kakaod, tomatit, paprikat, maasikaid. Selline soovitus seepärast, et vahepeal on kaka ilusam, järelikult on veel midagi, mis mõjub. Kui panete kirja, mida olete söönud ja kuidas kaka muutub, võib saada ka selgust.

Heade soovidega,
Kjulge