Kuidas avaldub 4-kuusel lapsel piimavalgu talumatus 13.10.14 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Mure on seoses oma 4-kuuse pojaga, kellel on siiani vaevalised ja valusad gaasid. Perearst ja ka kõik teised väidavad, et laps kasvab sellest välja aga raamatute järgi peaksid olema 4-kuusel beebil gaasimured juba seljataga. Nüüd olen hakanud kahtlustama, et äkki ta ei talu näiteks piimavalku? Laps on muidu rinnapiima toidul aga ise olen kogu aeg piimatooteid tarbinud natukene. Gaaside hirmus olen pea kõik nn ohtlikud gaase tekitavad toiduained oma menüüst välja jätnud ja hetkel proovin ise 4.-ndat päeva täiesti piimavaba toitumist. Lapsel on muidu kaka ilusti kollast värvi aga kogu aeg täiesti vedel, samuti on tal põskede peal mõned pisikesed punased punnikesed ning paar allergilist laiku. Lisaks on teda vaevanud nn allergiline nohu juba teisest elukuust, perearst väitis, et see pole nohu vaid lima ja piim lähevad öise söömise ajal ninna ning igal hommikul on mul vaja tema ninast natukene nohu välja imeda, sest muidu löriseb nina tal päev otsa. Lisaks magab ta väga rahutult ja öösiti ärkab iga paari tunni tagant ülesse, sest üldjuhul segavad teda gaasikesed ja need üritab ta nn "võimeldes" välja punnitada. Samuti lõppevad kõik toidukorrad gaaside punnitamisega ja tihtipeale ka nutuga. Soovin küsida, et kui pikka aega peaksin oma menüüst piimatooted välja jätma, et see lapsele mõju avaldaks juhul, kui on tegu piimavalgu talumatusega? Kuidas nii väikesel lapsel selline talumatus väljendub ja kuidas seda kindlaks tehakse? Olen öistest ärkamistest ja gaasidest juba üsna kurnatud ning kaalun rinnapiimaasendajale tasapisi üle minna, kuid kuna suurem osa rpa-sid on lehmapiimal põhinevad, siis pole selles hirmus julgenud tavalist Aptamili talle proovimiseks anda.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Gaasid võivad imikuid kiusata ka kauem kui esimesed kolm elukuud ja seda on üsna sageli. Et teada saada, kas spõhjuseks on ema toit, peaks konkreetset toiduainet vältima seedetrakti probleemide korral 2-4 nädalat. Nahalöövete puhul piisab tavaliselt kahest nädalast, et põhjusele jälile jõuda.
Nii väikestel lastel ei ole nohu põhjuseks enamasti mitte allergia vaid ärritusreaktsioon. Nina võib loputada meresoolaveega.
Gaase tekib rohkem siis kui laps väga ahnelt või väga palju sööb. "Krooksud" tuleb ilusasti välja lasta last peale toitmist vertikaalasendis hoides. Õige oleks last gaaside väljutamisel abistada nt kõhtu silitades päripäeva; pannes teda oma kõhule magama; abi on soojast vannist või soojast õlimähisest. Kirjast selgub, et roe on ilus kollane, kuid ei selgu kakamise sagedus, mis võib kõikuda paarist korrast kuni selleni, et imik kakab igal toidukorral. Kui lapse lähisugulastel on allergiaprobleeme, oleks hea teha lapsele allergia uuringud (nahatestid või vereproov), et otsustada edasise dieedi vajaduse osas. Kui Teie enda ööuni jääb lapse rahutuse tõttu lünklikuks, püüdke päeval leida aega magamiseks. Võite proovida ka mõnd teist gaaside vastast rohtu lapsele anda, et veidi leevendust saada.
Heade soovidega, Kjulge