Piimavalgu talumatus 24.02.24 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Olen üdini hädas kas 2 kuusel lapsel on piimavalgu talumatus, b-12 madal või lihtsalt koolikud või kõik kolm. Vaevused on juba sünnist saati(punnid näol/rinnal/kuklas, põsed ja otsaesine karedad, kaka kollane/rohekas. Üks hetk on kõht nii lahti et mähe laseb läbi kõik ja järgmine hetk on kõht kinni ning kaka tundub kuidagi kuiv? Olevat, hästi rahutu koguaeg st vähkleb jäsemetega tugevalt/ägiseb ja pugiseb koguaeg. Päeval ei maga üldse ja kui magab siis katkendlikult ehk mitu tundi üritan magama panna ja siis magab 5min ja ärkab kohe üles ehk vaevusest tingitud ka meeletu üleväsimus. Muidugi vahel magab ka ilusti 2 või isegi 3tundi järjest päeval ja siis on ka väsinud ärgates. Ööunne jääb ilusti kuid vastu hommikut 5aeg hakkab siplema/ägisema ja punnitama. Öö/päeva graafik sai tal suhteliselt alguses paika. Sünnist saati ärganud hommiku kell 8 ning magama läheb 9-10 vahel. Öösel ärkab, sööb ära ning jääb krooksude välja ajamise ajal juba magama. Esimene ööuni on 4 tundi, siis järgmine 2h ja siis iga tunni tagant sest siis hakkavad vaevused pihta. Viimasel ajal alates 5st isegi nutma hakanud vaevustega. Laps saab ainult rinnapiima. Piimatooteid ise ei tarbi, kui siis ainult nädalas mõned üksikud korrad. B-12 jaoks lähme verd andma. Koolikud ju nutavad igapäev kindlal kellaajal. Süües on ka suhteliselt rahutu. Alguses on rahulik ning siis keskel või lõpupoole hakkab tugevalt vehkima, nutma ja näha et tal on valus või vaevleb. Gaasi mured on meil hakanud ära kaduma, puuksutab ise ilusti ning krooksud tulevad ka välja(saab ka espumisani, piimhappebaktereid eraldi ning d-vitamiini igapäev) niiet selles asi ei ole. Reflux on tal ka sünnistsaat. Toidan teda püstises asendis, lasen enne toimist piima natuke välja et voolus väiksem oleks, magab püstisemas asendis, krooksud välja, pakun ühte rinda korraga jne. Minul oli väiksena lehmapiima allergia, kuid ma ei ole kindel kas see on kuidagi seotud praeguse olukorraga. Ise olen ka eluaegne allergik(rasedusega kadusid pooled vaevused omal ära). Rinnapiima talumatus ei ole vist õige sõnastus kuid rinnapiimas on vist ka laktoosi, kas võib olla, et tal on laktoosi talumatus? Kaks korda on olnud nüüd sellised olukorrad kus ta hakkab ükshetk täiesti metslikult, südamest, kõvasti röökima. Nii et näost juba lilla/punane. Röögib ennast hingest kinni ja hääle ära. Näha et midagi tõsiselt vaevab teda. Mitte ükski asend või lohutus teda maha ei rahusta. Muidu pakun rinda või panen hälli kuid ka need ei aidanud ja ta polnud nõus isegi rinda haarama. Täiesti hüsteeriliselt röökis 2,5h järjest. Mitte kordagi ei rahunenud maha. Emos on käidud nind põletikunäitajad korras. Tõesti palun abi, sest ma ei oska enam kuhugi poole joosta. Emos öeldakse lihtsalt et gaasid ja mine koju tagasi. Et kui uuesti nutab siis anna lihtsalt valuvaigistit äkki aitab, ilma et nad sellise olukorra põhjust teaks või uuriks.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Esimestel elukuudel on enamusel lastel gaasivalud, mõnel vähem, teisel rohkem ja ka nutu tugevus on üsna erinev. Gaaside vastu andke ikkagi soovitatud ravimeid ja probiootikumidest võib ka abi olla.
Püüdke vältida, et laps neelaks söömisel võimalikult vähe õhku ja nn krooksud tuleksid toitmise järgselt välja.
Püüdke vältida toite, mis tekitavad teil endal kõhugaase sh olge ettevaatlik tooreste puu ja aedviljadega, kapsaga, kohviga.
Rinnapiima jõuavad ema toidus olevad allergeenid. Piimaallergia põhjustajaks on piimavalgud st kõik piimatooted. Nii väikesed lapsed ei reageeri tavaliselt piimasuhkrule st ei ole laktoosi talumatust ja ainult laktoosivabade toodete kasutamine olukorda reeglina ei muuda st lapsel kaebusi ei vähenda.
Kui Teil endal on olnud piimaallergia, siis see suurendab tõenäosust, et lapsel võib olla piimaallergia.
Kui lähete allergoloogi vastuvõtule, pange kirja need toidud, mida olete söönud ja ka orienteeruvad kogused, lapse haigusnähud - siis on lihtsam selgusele jõuda, kuidas edasi toimetada.

Heade soovidega,
Kjulge