Laste vakstineerimine B-hepatiidi vastu 24.04.24 / Vaktsineerimine

Külastaja küsib:

Tere! Mul oleks küsimus lastele tehtavate vakstiinide osas. Miks on selline kord, et B-hepatiidi ja tuberkuloosi vaktsiine tuleb teha juba paari päeva jooksul pärast sünnitust? Kas see ei ole vastsündinu organismile liiga suureks koormaks? Miks on B-hepatiidi vastu vaktsineerimine nii prioriteetne, kuigi sellesse nakatumine on väikelapsel äärmiselt ebatõenäoline? Kui palju alla viie aasta vanuseid lapsi on viimastel aastatel sellesse Eestis nakatunud?

Arst vastas:

Eda Tamm

dr Eda Tamm

Infektsioonhaiguste arst

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere! Lapse immuunsüsteem on sünnimomendiks piisavalt küps, kuna kohe peale sündi puutub laps kokku väga erinevate väliskeskkonna teguritega ning peab olema valmis nendega toime tulema. Kahjuks levib Eestis nii tuberkuloos kui ka B-hepatiit ning seda soodustab jätkuv HIV-epideemia. Nakatumisel imikueas B-hepatiiti võib haigus võtta kroonilise kulu ja tuberkuloos võib põhjustada rasket ajukestade põletikku. Õnneks pole Eestis viimasel paaril aastal lastel B-hepatiidi haigusjuhte esinenud.