Toitumine ja trenn 28.08.12 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Nii... teada tuntud mure, ma käsin varem trennis ja toitusin täpselt ühel ja samal kellaajal ning magasin öösiti ja läksin magama alati samal ajal. Kaal langes pidevalt, küll väikeste tagasilöökidega, aga see on normaalne. Nüüd on mul töö tõttu teine rütm, ma esiteks ei maga korralikult, ei söö pidevalt samadel kellaaegadel ja ei käi trennis samadel kellaaegadel. Kaks päeva nädalas ei käi üldse trennis ja siis kaks päeva nädalas käin lõunal trennis ja öösel ka, sega siis päevas kaks korda, ja enne seda olen söömata ning siis söön öösel, peale trenni. Aga ma olen 12h üleval öösel, midagi peaks ju sööma.....Kas peaksin öösel midagi äärmiselt kalorivaest sööma, kuna minumeelest on mul kaal tõusnud öösel, isegi kui olen tegelikult kalorivaest toitu söönud ja vähe.
Lihtsalt mul on küsimus, et kui ma nüüd ikkagi jälgin oma toitumist ja käin pidevalt trennis, aga teen sealjuures vähem aega ja väiksema koormusega trenni, kuigi mu elul ei ole rutiini nagu vanasti, siis miks mul kaal ei lange, tuleb juurde aga alla ei lähe. Peeglist vahest vaadates ei tundugi endale kõige hullem, aga kui ma peale trenni kaaluma lähen siis langeb tuju ja motivatsioon. Kas tõesti keha tahab elada kellaajalises rütmis ja see siis niivõrd tugevalt mõjutab? Mis ma tegema peaksin? Ma ei saa seda muuta mitte kuidagi teisiti, kui otsida omale muu töökoht, kus ei pea 12 tundi järjest tööl olema ja seda ka öösiti. Ma käin näiteks päeval trennis ja kaal ei ole jälle alanenud, enne trenni ma ei söö ja siis lähen öösel ka trenni ja kui kaalun end siis ei ole kaal alla läinud, vaid mõnisada gramm juurdegi tulnud. Nagu mida?
Kui mul on selline rütm, kas ma peaksin siis jätma trenni minemata, kui tunnen, et olen väsinud ja ei viitsi, ma ei taha end laisaks lasta ju tegelikult. Ma mõtlen, et tulen koju kell 08.30 hommikul, kui olen öösel tööl olnud ja ma pean sama päeval kell 19 uuesti tööle minema, mis siis oleks mõttekas, kas magada õhtuni ja tööle minna ning teha väike trenn töö juures ( see võimalus mul seal on) või magada mingi 4-5h ja minna paariks tunniks trenni?
Ja kuidas mõjub kohvi joomine pärast trenni, ma tunnen, et midagi ergutavat ja taastavat tahaksin, aga enne tundi aega peale treeningut ei tohi süüa ja peale trenni kohe ei ole isu ka. Või kuidas te arvate, kas peaksin olema söömata peale trenni rohkem kui tund aega?

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Jätate kirjas mainimate kaks olulist asja, oma kaalu ja ka pikkuse. Teadmata teie kasvu-kaalu ei saa kuidagi otsustada, kas eesmärgiks seatud kaalulangus ja kirjast ilmnev enesepiitsutamine on kuidagigi vajalikud ja õigustatavad. Kui olete öötööl, siis vajab teie keha järgmisel päeval puhkust ja treening, mistahes kaalunumbri juures, ei tule öösel ega ka vahetult peale tööd kuidagi kõne alla. Kui olete öövahetuses 12 tundi, siis selle jooksul tuleb loomulikult süüa. Palun pidage nõu mõne spetsialistiga, kes hindaks teie toitumist ning keha hetkeseisu (kaalu, kehakompositsiooni, jm), et siis panna paika teie elurežiimile vastav toitumis-trenniplaan. Saadud kirja põhjal jääb mulle tunne, et oma praeguse tegutsemisviisiga teete endale pigem liiga.
Heade soovidega, dr.Ehala