Ülekaalulisuse ravi 14.01.08 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere
Olen 40 aastane tugevalt ülekaaluline naine- kaal 120kg pikkus 169cm.
Olen lapsest saati olnud paksuke-paks. Paar aastat 20 aastasena olin normaalkaalus kuni raseduseni, see oli 25 aastat tagasi kuid sellest ajast ei ole minu kaalunumber kahe kohaline olnud. Olen pidanud dieete, käinud kaalu- jälgimas olen saavutanud edu, kuid see kõik on tagasi tulnud ja alati väikese plussiga.
Püüan endale seletada, et see mida ja kui palju ma suust sisse panen on ikka ja ainulr minu teha, kuid paraku olen iseendaga jännis. Sel hetkel kui ma asun sööma "läheb mul mõistus kodust ära." Kui kõht on lõhkemiseni täis siis tuleb jälle koju tagsi, hakkavad lõputud etteheited ja stress. Väga palju minu mõtetest on seotud söömisega, miks ma nii ja miks ma naa. Olen arvamusel, et paksud inimesed ei ole laisad ja nõrgad vaid on tegemist siiski haigusega. Kas on võimalik ka mõni ravi? Mida arvate mao vähendamise operatsioonidest?

Lugupidamisega Meeli

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Söömine on tihedalt seotud meie mõtete ja tunnetega. Mõni maitsev toidupala võib osutuda suurepäraseks lohutajaks kui olla ka preemia mõne saavutuse eest. Kirjast jääb mulje, et teie kaaluprobleemid ja liigne söömine on tugevalt seotud teie mõtete ja tunnetega. Seega tuleks probleemi lahendamiseks tegeleda samuti ühelt poolt oma toitumisharjumuste korrastamisega ja teisalt lisada sellele oma tunnete ja mõtete tasakaalustamiseks ka näiteks psühhoteraapia. Kaalulangetamine ei saa olla lühiaegne projekt. Elurežiimi toodud kasulikud muudatused peavad ka püsima jääma, saades teie elukorralduse loomulikuks osaks. Alustades kaalulangetamisega ja toitumisharjumuste korrastamisega on vajadusel võimalik kasutada ka ravimeid. Seega, ennem kui pöörduda nii radikaalse vahelesekkumise poole kui seda on maovähendamise operatsioon, tasuks siiski ära proovida kõik muud võimalused.
Heade soovidega, dr.Ehala