Toitainete omastamine ja alakaalulisus 17.11.07 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere Kristel,

Olen korralik 47 aastane naisterahvas. Minu olukord on tavainimesest natuke erinev. Nimelt oli 10 aastat tagasi raske maooperatsioon(vähk). Doktor Vladimir Afanasjev opereeris mao täielikult ja ehitas selle üles jämesoolest. Tol ajal oli see üks esimesi selletaolisi operatsioone. See õnnestus ja olen läbi ime elus.

Olen elanud 10 toredat aastat ja lapsed täisealiseks kasvatanud. Ent selle suve augustis muutus olukord kehvemaks. Põdesin tõenäoliselt "maogrippi" nagu ülejäänud perekond ja see lõi toitumise ning seedimise korrast ära. Ja see probleem on kestnud vahelduva eduga siiani.

Läbisin oktoobri alguses onkoloogilised ja vere uuringud ja kõik oli korras. Tunnen, et viimase kahe nädala jooksul organism ei taha omastada toiduaineid. Pole isu ja olen nõrgaks jäänud. Nädal aega tagasi käisin uuesti arsti juures ja tegin vereanalüüsi, mis näitas madalat veresuhkrut ja rauataset. Olen nädal aega kodus olnud ja endaga tegelenud.

Nimelt on mul suu seest pidevalt katki. Öeldakse, et "Keel on mao peegel" ja seda ta ongi. Teatud toiduaineid ei saa üldse süüa( näiteks E-aineid sisaldavaid toite) Kui söön, siis suu katki. Justkui suletud ring. Kui ei söö, siis muutun üha nõrgemaks, kui söön on suu katki seest ja halb olla. Tekitab lootusetut tunnet, ent võitlen edasi.

Olen uurinud erinevat kirjandust toitumise ja toitainete omastamise kohta, ent vajan spetsialisti abi/konsultatsiooni ka. Et leida mulle sobiv menüü läbi teaduse(erinevate toidu omastamine) ja katsetuste. Tunnen, et tahan elada ja miski sunnib mind seda kõike uurima. Otsima oma olukorrale lahendust. Väljapääsmatuid olukordi pole.

Hiljuti otsustasin küsida toitumise kohta kaalujälgiate juhendajalt. Tahtsin abi küsida kaalus juurdevõtmise kohta. Tema raktsioon oli ebalev tänu teadmiste vähesusele. See probleem tundus teda huvitavat ja lubas uurida ka kas keegi oskab nõu anda. Jätkan kompetentsete inimeste ja oma probleemile lahenduse otsimist.

Siit ka minu palve ja küsimus: kas te oskate sellele hetkeolukorrale hinnangut anda? Teate ise või mõnda arsti/inimest kellega rääkimine/konsulteerimine tuleks kasuks? Kas mõnele professionaalile võiks see ebatavaline olukord/elu huvi pakkuda?
Meditsiinilisest aspektis peaks see küll huvi oma eriala spetsialistidele pakkume, et ka teisi abistada (tulevikus).

Sellele olukorra lahendamine on võimalik ja see kes sellele lahenduse leiab ootab tõeline rahulolu, mis ju ongi tegelikult elu eesmärk.

Oodates teie kommentaare/kontakte ja ettepanekuid,
Riina

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Suur tänu pika ja põhjaliku kirja eest. Lugedes seda jääb esialgne mulje, et kujunenud on mitmete oluliste elementide vaegus organismis, mida ehk saaks kompenseerida. Kindlasti tasuks üle vaadata ka teie menüü. Tulge konsultatsioonole ja vaatame, mida annaks kohendada (tel: 533 18 008).
Heade soovidega, dr.Ehala