Mandlite eemaldamine lastel võib kaasa tuua lisakilosid

Mandlite eemaldamine lastel võib kaasa tuua lisakilosid

Nelja aastakümne jooksul korraldatud uurimuste analüüsimisel selgus, et sageli võtavad lapsed pärast mandlieemaldusoperatsiooni kaalus juurde.

Uurimuse juhtautori dr Anita Jeyakumari sõnul tegid Saint Louisi Ülikooli teadlased kindlaks, et 50% uurimustes osalenud lastest võtsid kasvamise käigus juurde oodatust rohkem.

Ajakirja Otolaryngology – Head and Neck Surgery veebruarinumbris ilmunud uurimistulemused põhinevad üheksal uurimusel mandlite või mandlite ja adenoidide kirurgilise eemaldamise kohta, mis avaldati ajavahemikus 1970–2009. Uurimused hõlmasid kokku 795 last, kes olid 18-aastased või nooremad ja kelle hulgas oli nii normaalkaalus kui äärmiselt rasvunud lapsi. Andmeid analüüsiti olenevalt kehakaalu mõõtmise viisist kolmes osas ja osalejaid jälgiti keskmiselt ühe aasta jooksul.

Esimeses rühmas, millesse kuulus 127 last, oli mõõdetud kehamassiindeksit. Keskmiselt suurenes sellesse rühma kuulujate kehamassiindeks pärast operatsiooni umbes 7% ja oli 3,6% suurem kui kontrollrühmas, vahendab HealthDay News.

Teine rühm hõlmas 419 last, kellel oli kasutatud USA pikkus- ja kaalunormide tabeleid. Teadlased tegid kindlaks, et selles rühmas esines kaalutõusu 46–100 protsendil lastest.

Kolmandasse rühma kuuluval 249 osalejal oli kasutatud erinevaid kehakaalu mõõtmise viise. Analüüsi kohaselt võtsid 50–75% selle rühma lastest kasvamise ja arenemise jooksul kaalus juurde oodatust rohkem.

Saint Louisi Ülikooli arstiteaduskonna lasteotolarüngoloog Jeyakumar märkis aga, et see uurimus ei selgita, miks lapsed kaalus juurde võtsid, ega tõesta, et selle põhjuseks on mandlite eemaldamine.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

fsaf
13.02.11 18:56
juurde võtavad nad sellepärast, et enne seda operatsiooni on dieet ja kui operatsioon tehtud, siis nad hakkavad järsku sööma nii nagu enne dieeti ja kuna organism on poolnälgas olnud, siis hakkab organism sellest toidust endale rasvasid varuma. nii lihtne see ongi
-145
   
+157
maria
06.02.11 23:00
Suitsetamisest loobunud ka võtavad kaalust juurde.
-161
   
+166

Lisa kommentaar

Saada