Enesevalitsemine aitab lastel hilisemas elus edu saavutada

Enesevalitsemine aitab lastel hilisemas elus edu saavutada

Värske uurimuse kohaselt saavad lastest, kel on kolmeaastasena kõige parem enesevalitsus, hilisemas elus kõige tervemad, jõukamad ja edukamad inimesed.

Teadlased analüüsisid andmeid umbes 1000 Uus-Meremaal aastatel 1972–1973 sündinud lapse kohta. Andmeid koguti kuni laste 32-aastaseks saamiseni. Laste enesekontrolli hindamine erinevas vanuses – esimest korda kolmeaastasena – põhines õpetajate, vanemate ja laste enda arvamusel.

Leitud seos jäi kehtima ka pärast seda, kui võeti arvesse laste intellekt ja ühiskondlik klassikuuluvus: need, kes ilmutasid kolmeaastasena kõige tugevamat enesevalitsust, olid 32-aastaselt teistest jõukamad ja parema tervisega.

Nõrgema enesekontrolliga lapsed omandasid suurema tõenäosusega taunitava käitumise ja eluviisi, näiteks rasestusid teismelisena, suitsetasid, said üksikvanemaks või jäid töötuks.

Samuti oli neil suurema tõenäosusega täiskasvanueas raha- ja terviseprobleeme, vahendab HealthDay News.

Teadlased tegid kindlaks, et samasugune seos valitses ka viieaastaste enesevalitsuse ja hilisema elukäigu vahel. Analüüsides andmeid Ühendkuningriigis sündinud 500 erimunakaksikute paari kohta selgus, et nõrgema enesekontrolliga viieaastased kaksikud olid 12-aastaseks saades hakanud suurema tõenäosusega suitsetama, ei saanud koolis hästi hakkama ja käitusid antisotsiaalselt.

„Pole kahtlustki, et see, kas ollakse pärit rikkast või vaesest perest, määrab paljugi ära. Ja pole kahtlustki, et see, kas kedagi on õnnistatud intellekti ja andekusega, määrab samuti palju ära,“ sõnas Jay Belsky, inimarengu professor California Ülikooli Davise linnakus, kes ei olnud selle uuringuga seotud. „Kuid palju oleneb ka meist endast: sellest, kuidas me kontrollime ja juhime oma impulsse ning milliseid valikuid ja otsuseid me elus teeme. Me oleme vabad otsustama, milliseid samme oma eluteel astuda ja milliseid mitte.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada