Uuringu andmeil võib liigne hügieen mõjutada immuunsüsteemi

Uuringu andmeil võib liigne hügieen mõjutada immuunsüsteemi

Lapsi ja teismelisi, kes tarvitavad liigselt kemikaali nimega triklosaan sisaldavaid antibakteriaalseid seepe, võib ohusta suurem heinapalaviku ja teiste allergiate oht. See viitab sellele, et liigne puhtus võib inimesed hoopis haigeks teha.

Värskes uuringus leiti, et suuremahuline kokkupuude kemikaaliga bisfenool A (BPA) võib nõrgendada täiskasvanu immuunsüsteemi, kirjutab HealthDay News.

Triklosaan on mikroobitõrjeaine, mida kasutatakse laialdaselt sellistes toodetes nagu antibakteriaalsed seebid, meditsiiniseadmed ja mähkmekotid. Arvatakse, et BPA, mida kasutatakse mitut liiki plasti ja muude tarbekaupade tootmiseks, mõjutab inimeste hormoone.

Kõnealuses uuringus analüüsisid Michigani ülikooli tervishoiukooli uurijad andmeid, mis pärinesid aastatel 2003–2006 läbi viidud riiklikust tervise- ja toitumisuuringust (National Health and Nutrition Examination Study). Uurijad võrdlesid triklosaani ja BPA tasemeid uriinis tsütomegaloviiruse (CMV) antikehade tasemetega ning allergia või heinapalaviku diagnoosidega täiskasvanutel ja üle kuue aasta vanustel lastel.

„Ilmnes, et nendel üle 18-aastastel inimestel, kellel oli suurem kokkupuude BPA-ga, oli kõrgem CMV antikehade tase. See viitab sellele, et nende rakuliselt vahendatav immuunsüsteem ei pruugi õigesti toimida,“ selgitas uuringu põhiautor Erin Rees Clayton.

Uurijad leidsid veel, et triklosaani kõrgema tasemega lastel ja teismelistel diagnoositi suurema tõenäosusega heinapalavikku ja muid allergiaid.

„Triklosaaniga seotud tulemused nooremas vanuserühmas võivad toetada nn hügieenihüpoteesi, mille kohaselt võivad väga puhtad ja hügieenilised keskkonnad mõjutada meie kokkupuudet mikroorganismidega, mis on immuunsüsteemi arengu seisukohast kasulikud,” selgitas uuringu põhiautor ja Michigani ülikooli tervishoiukooli dotsent Allison Aiello.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada