Hüperaktiivsust võib põhjustada eripärane DNA

Hüperaktiivsust võib põhjustada eripärane DNA

Laste ja noorte kõige sagedasemat psüühikahäiret hüperaktiivsust näikse vähemalt osalt põhjustavat geenid: teatavate DNA lõikude puudumine või topeltkujul esinemine.

See on esimene empiiriline kinnitus meditsiinigeneetikute kauaaegsele oletusele, vahendab ERR teadusportaal Der Spiegelit.

Inimese DNA 30 000 geeni esinevad peaaegu alati kahe koopiana. Kui see nii ei ole, võivad geneetikud rääkida CNVst ehk koopiaarvu variatsioonist (copy number variation - toim.): olukorrast, kus küllaltki suured DNA lõigud esinevad kas topeltkujul või puuduvad sootuks. See on omapära, mida seni seostatud näiteks autismi või skisofreenia esinemisega.  Nüüd aga märkas Cardiffi ülikooli neuropsühhiaatrilise geneetika professor Anita Thapari uurimisrühm samasuguseid variatsioone ka hüperaktiivsuse all kannatavatel lastel.

Spiegel viitab siiski, et analüüsiks valitud meetodit – viimastel aastatel aina laiemalt kasutatud nn ülegenoomset assotsiatsiooni (GWAS – genome-wide association - toim.) – on sääraste järelduste kontekstis ka kritiseeritud. Teiseks, hüperaktiivsuse põhjuseks on ilmselt muutused aju toimemehhanismides, kus arvatavalt mängivad siiski olulist rolli ka sotsiaalsed tegurid – mitte ainult geenid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada