Imetamine kaitseb beebit nakkushaiguste eest

Imetamine kaitseb beebit nakkushaiguste eest

Uuringu tulemused viitavad sellele, et imikud, kes saavad kuuel esimesel elukuul üksnes rinnapiima, on kaitstud nakkushaiguste eest.

Kreeka teadlaste sõnul annab rinnapiim beebidele tervisealase eelise olenemata muudest teguritest, nagu näiteks hea tervishoid ja vaktsineerimiskavad, kirjutab BBC.

Teadlaste hinnangul on just rinnapiima koostis see, mis aitab beebidel nakkushaigusi ennetada.

1000 vaktsineeritud imikut hõlmanud uuringu tulemused avaldati ajakirjas Archives of Disease in Childhood.

Uuringu tulemused näitasid, et see eelis saavutatakse üksnes siis, kui beebi saab ainult rinnapiima. Rinnapiima ja pudelitoidu kombineerimine sama mõju ei avalda.

Asjatundjad kogu maailmas on juba ammu soovitanud toita imikuid vähemalt esimesel kuuel elukuul üksnes rinnapiimaga.

Kõnealuse uuringu raames jälgisid teadlased 926 imiku tervist 12 kuu vältel, tähendades üles kõik levinumad nakkushaigused, millega lapsed esimesel eluaastal kokku puutusid.

Kõiki vastsündinuid vaktsineeriti korrapäraselt ja nende kasvatamisel järgiti kõrgeid tervishoiunõudeid.

Esimesel elukuul toitis lapsi üksnes rinnapiimaga peaaegu kaks kolmandikku emadest, aga kuuendaks elukuuks oli nende osatähtsus langenud alla viiendiku.

Kuue kuu vältel sai ainult rinnapiima vaid 91 imikut.

Ainuüksi rinnapiima saanud imikutel esines esimese eluaasta vältel oluliselt vähem levinumaid nakkushaigusi kui nende eakaaslastel, kes said rinnapiima osaliselt või üldse mitte.

Levinumate nakkushaiguste hulka kuulusid muuhulgas hingamisteede haigused ja kõrvapõletikud, samuti soor.

Haigestumise korral oli üksnes rinnapiimatoidul olnud imikutel haigus kergem – isegi siis, kui võeti arvesse muud nakatumisriski mõjutada võivad tegurid nagu laste arv perekonnas ja kokkupuude tubakasuitsuga.

Professor Emmanouil Galanakise ja tema töörühma sõnul on selliste tulemuste põhjuseks just nimelt rinnapiima koostis.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Liina
20.10.10 23:16
Ei ole nüüd küll sissejuhatav lause päris õigesti sõnastatud.
Korrektne oleks: Uuringu tulemused viitavad sellele, et imikud, kes saavad kuuel esimesel elukuul üksnes rinnapiima, on võrreldes rinnapiima mittesaavate lastega mõnevõrra paremini kaitstud nakkushaiguste eest.

Eri haigusi vaadates oli antud uuringus statistiliselt oluline kaitsev efekt nn külmetushaiguste osas (ARI, acute respiratory infection).
Kõrvapõletiku ja soori osas siiski erinevus ei olnudki statistiliselt oluline (võimalik, et uuritav valim oli ka väike erinevuse kindlakstegemiseks).

Uuringu abstrakt ja link täistekstile siin: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20876557
-55
   
+61

Lisa kommentaar

Saada