Beebid vajavad K-vitamiini

Beebid vajavad K-vitamiini

Lisaks vaktsineerimisele saavad beebid juba sünnitusmajas ka K-vitamiini süsti. Milleks anda imikule lisavitamiine, selgitab perearst Le Vallikivi.

K-vitamiini andmine beebidele on elutähtis toiming, kuna kõik lapsed sünnivad siia ilma K-vitamiini puudusega – emalt nad seda raseduse käigus piisavalt kaasa ei saa. Kahjuks ei saa seda vitamiini piisavalt ka rinnapiimast ning soolebaktereid, kes oma elutegevuse käigus K-vitamiini toodavad, ei ole beebil samuti veel piisaval hulgal.

Vitamiin K on aga hädavajalik hüübimissüsteemi korrektseks toimimiseks – et haavad (näiteks nabakönt) ja sünnitusel saadud traumad paraneksid ja et esimestel elukuudel ei tekiks suuri spontaanseid verevalumeid või verejookse nahal, siseorganites või ajus, mis võib beebile põhjustada püsivaid tervisekahjustusi või olla suisa eluohtlik.  Verejooksu riski suurendavad mõned ema raseduse ajal tarvitatud ravimid, beebi enneaegsus, lämbus sünnitusel. Risk on suurem rinnapiimalastel, poistel enam kui tüdrukutel. Risk on suurem esimestel elunädalatel, kuid täielikult ei kao spontaanse verejooksu oht kuni kuueda elukuuni, kusjuures muus osas võib laps olla täiesti terve.

Seega - üksainus süst sünnitusmajas hoiab ära  palju muret ja valu nii lapsele kui ka tema vanematele.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Ema
06.10.18 22:35
Miks sünnivad beebid madala K-vit tasemega? Kui palju vastsündinuid tegelt sureb selle tõttu? Mis on süsti kõrvalmõjud? Kõlab nagu arvamusartikkel. Uskumatu, et seda artiklit jagatkse kui informatiivset..
-3
   
+5
Ema
30.04.18 09:38
Sooviks viiteid uuringutele, millest selgub, et "kõik lapsed sünnivad siia ilma K-vitamiini puudusega – emalt nad seda raseduse käigus piisavalt kaasa ei saa. Kahjuks ei saa seda vitamiini piisavalt ka rinnapiimast". Kas tõesti on keegi uurinud KÕIKI lapsi, et teab, et KÕIGIL on vitamiinipuudus?
-13
   
+24
Tulevane isa
11.01.16 22:54
Tere,
Võiksin täpselt samasuguse artikli kirjutada igapäevase alkoholi mõõduka tarbimise positiivsest mõjust täiskasvanud mehele. Vihjan siin sellele, et ei ole välja toodud mitte ühtegi K-vitamiini süstmisega kaasnevat ohtu ega alternatiivi süstimisele (suukaudne manustamine?). Seega leian, et artikkel ei olnud kasulik kuid pöial alla märki ei saa sellele anda.
-108
   
+124

Lisa kommentaar

Saada