Paks laps. Mida ette võtta?

Toimetusele kirjutas teismeline poiss: söön enda arvates vähe, kuigi ma just taimetoitlane ei ole. Teen ka sporti. Aga ma olen priske, eriti on rasvakiht kogunenud kõhu peale. See teeb hinge täis. Mida peaksin tegema? Kas mul võib olla tegu hormonaalse häirega? Samalaadseid küsimusi on Terviselehele tulnud veelgi. Käisime vastust küsimas Tallinna Lastehaigla lastearst-endokrinoloogilt Ülle Einbergilt.


Kas rasvumise üle otsustab arst ainult patsiendi välimuse järgi või on ka teaduslikumaid meetodeid?

Täiskasvanute priskust hinnatakse kehamassi indeksi abil, st kaal kilogrammides jagatakse pikkusega ruudus (kui indeks on 19-22, on kaaluga kõik korras). Mida kõrgem indeks, seda suurem on rasvumine. Lastel kasutame aga tegeliku kaalu suhet ideaalsesse kehakaalu (pikkusele vastav kaal protsentuaalselt), st perearstidel ja lastearstidel on teadlaste poolt välja töötatud kaalu- ja kasvukõverad (diagrammid), mille järgi vaadatakse, missugune peab olema lapse ideaalne kaal. Ületab suhe tegeliku ja ideaalse kaalu vahel 110%, on laps juba kergelt ülekaaluline, suhtega üle 120 on juba tegemist rasvumisega. Enamasti hakkabki rasvkude tekkima kõigepealt kõhule ja reitele, hiljem ka mujale.


Kas rasvumise põhjuseks võivad olla endokrinoloogilised (sisesekretsiooni) häired?

Hormonaalse tasakaalu häire on liigse kehakaalu põhjuseks väga harva. Peamine "süü" peitub enamasti ikka ebatervislikes toitumistavades. Perekonnas süüakse rikkalikult ja väga rasvaseid või magusaid toite ja lapski harjub siis vaid niisugusest menüüst lugu pidama.

Kui lisaks kaalu juurdevõtmisele jääb seisma ka lapse kasv, alles siis tuleks otsida võimalikke hormonaalseid põhjusi. Võib esineda kilpnäärme alatalitlus, mispuhul laps ei söögi palju või on koguni isutu, aga ta ainevahetus on aeglane ega kuluta toidust saadud vähestki energiat ära, vaid talletab selle rasvkoes. Kõrget vererõhku ja rasvumist võib tekitada veel neerupealiste ületalitlus. Ka sel puhul jääb lapse kasv kängu.
Niisugused hormonaalsed häired on ravitavad.

Harvadel juhtudel esineb geneetiline sündroom, kui lisaks rasvumisele on kahjustunud silmad, esineb kuulmisprobleeme või on lapsel kaasasündinud lisasõrm või -varvas. Sel puhul võib kaasneda ka vaimse arengu peetus. Väike osa rasvumise põhjustest võib olla tingitud ka eelnenud ajutraumast või verevalumi tagajärjel tekkinud hüpotaalamuse kahjustusest, mis tekitab isukeskuse erutust.

Peamine põhjus tüsenemisel on aga eelkõige rasva- ja suhkrurohke toidusedel. Küll aga võivad juba rasvunud inimesel tekkida teisesed hormonaalhäired. Kõhunäärme ülekoormus insuliini tootmisel, hoidmaks tasakaalus veresuhkrut, viib lõpuks insuliini ületootmiseni ja inimest tabab II tüübi suhkruhaigus. Prisketel meestel on sageli meessuguhormooni e testosterooni tase madal ja naissuguhormooni e östrogeeni tase tõusnud.


Teatavasti kasvab rasvunud inimeste hulk kogu maailmas. Ameerikas kohtab lausa inimkolosse.

Rikastes heaoluriikides on paljud inimesed majandusmuredest priid, nad lihtsalt tarbivad ja naudivad. Läinud aastal Brüsselis toimunud endokrinoloogide konverentsil ütles üks Ameerika professor, et mõned lapsed söövad juba 20 korda päevas: hamburgereid, kartulikrõpse, snäkke, hommiku-, lõuna- ja õhtusöögist rääkimata. Kuigi Ameerikas on asi käest lastud, teeb riik seal praegu tohutuid kulutusi saleduse ja kalorivaese toidusedeli propageerimiseks, sest raha, mis läheb riigikassast paksude kodanike südame- ja veresoonkonnahaiguste, kõrgvererõhutõve ja suhkruhaiguste raviks, on ületanud juba igasugused piirid.


Sel teismelisel noormehel, kes kirjutas, et ta sööb tagasihoidlikult, on siis ilmselt priskuse põhjuseks hormonaalsed häired?

Arvan, et temagi probleemi põhjuseks on väär toitumine. Kahjuks on eestlaste toitumisalased teadmised veel väga lünklikud. Sageli ostavad perenaised poest keeduvorsti või viinereid, mis välimuselt näivad väherasvased. Kaval tootja on neile isegi niisugused nimed pannud, mis justkui lahjasid tooteid eeldaksid: piimavorst, lastevorst, doktorivorst. Aga mitte ühtegi vorstitoodet, kaasa arvatud kanalihavorstid, ei tehta ainult tailihast. Kui juustu- ja piimasaaduste pakendeil on märgitud rasvasisaldus, siis ühegi vorsti rasvaprotsenti ostja teada ei saa. Kes söökski veel nii isukalt sardelle, viinereid või vorsti, kui teaks, et veerand kuni pool maitsvast leivakõrvasest on rasv, ainult et see on oskuslikult ära peidetud.
Niisiis, igaüks, kes on hädas oma kehakaaluga, võiks heita pilgu oma vanematele või tädidele-onudele. Kindlasti näeb ta siis eellasi, kes on samasuguse konstitutsiooniga kui tema. Siis ei jää muud üle, kui ennast kätte võtta ja oma toidusedelis ranged parandused sisse viia.


On ju tõsi, et mida priskem inimene, seda rohkem ta süüa tahab. Miks see nii on?

Sest iga rasvarakk tahab jälle omakorda toitu ja mida enam niisuguseid rakke tekib, seda raskem on inimesel end pidurdada. Tekib otsekui kinnine ring, millest ainult tugeva tahtejõu ja järjekindlusega välja saab.


Kurb küll, et kõik, mis maitsev, teeb paksuks.

Nii hull see lugu ka ei ole. Ükski priskusele kalduv inimene ei pea isegi delikatessidest loobuma, kui ta nendega mõõtu peab. Võtkem eeskuju kasvõi prantslastelt: nad ei alusta ühtegi lõuna- ega õhtusööki eelneva suure taldrikutäie salatita. Tubli portsjon kurgi-, tomati-, lehtsalati-, peedi-, kapsa- või mõnda muud salatit enne praadi takistab liigse rasva imendumist sooles ja tekitab ka juba täiskõhutunde. Palju rohkem peaks eestlane tarvitama ka kala, mis ei pea tingimata lõhe või forell olema.


Paarkümmend aastat tagasi kirjutasid arstid välja preparaati grazidin. See oli vist pisut narkootilise toimega, sest tekitas hea tuju ja võttis tükiks ajaks söögiisu ära. Kas praegu ei määra arstid söögiisu vähendamiseks ühtegi ravimit?

Üks preparaat, mis takistab rasvade imendumist, on Xenical. Ravimi toimeefekt on selles, et ta ei lase osal (ligikaudu kolmandikul) toidurasvadest imenduda ning söödud ja imendumata/seedimata jäänud rasv väljub organismist väljaheitega. Mida rohkem toidus rasva, seda suurem on see kolmandik ja seda suurema tõenäosusega tekib kõhulahtisus. Seega hakkab Xenitali kasutaja vältima väga rasvaseid toite, eriti neid, mille puhul tekib kõhulahtisus, ja see viib kaalulanguseni. Xenical on suhteliselt ohutu, toimib lokaalselt sooletrakti tasandil ega anna kõrvalnähte. Mõningatel juhtudel kirjutame seda ka prisketele lastele.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada