Naise geenidest sõltub enneaegse sünnituse risk

Naise geenidest sõltub enneaegse sünnituse risk

Teadlased on kindlaks teinud geeni, mis võib naistel suurendada enneaegse sünnituse tõenäosust.

Ajakirjas PLoS Genetics ilmunud Vanderbilti ülikooli, Washingtoni ülikooli ja Helsinki ülikooli teadlaste ühisuurimuse põhjal võib folliikuleid stimuleeriva hormooni (FSH) retseptorgeen suurendada enneaegse sünnituse tõenäosust, vahendab teadusuudiste portaal Novaator.

Vanderbilti ülikooli pediaatriaprofessor Louis Muglia võrdles inimese raseduse ning inimahvide tiinuse kestust. Selgus, et inimese evolutsiooni jooksul on loote kandmise aeg oluliselt lühenenud. Samuti võrdlesid teadlased erinevate inimlaste sugukonna esindajate vastsündinute keha ning aju suurust. Tuli välja, et inimese rasedus kestab lühemat aega, kui sarnase mudeli põhjal ennustada võiks."Vastsündinu ning raseda anatoomia põhjal võib oletada, et inimese rasedus on evolutsioonis lühemaks muutunud. Seda mehhanismi aga kontrollivad geenid,"selgitas Muglia.

Enneaegsusega seotud geenide kindlaks tegemiseks võrdlesid Washingtoni ülikooli geneetikud imetajate genoome, et leida üles need osad DNAst, mis on inimesel teistest loomaliikidest erinevad. Lõpuks jäi sõelale 150 kandidaatgeeni. Nende geenide variatsioone uurisid edasi soomlased, kes tegid kindlaks, et kindlat tüüpi hormooni-retseptorgeeniga emadel on rohkem enneaegseid lapsi.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada