Keisrilõikeid tehakse sünnitusvalude vältimiseks: ei pea paika

Keisrilõikeid tehakse sünnitusvalude vältimiseks: ei pea paika

Uuringust ilmneb, et arvamus, nagu laseksid naised sünnitusvalude vältimiseks endale tarbetult keisrilõike teha, ei vasta tõele.

Enamik keisrilõikeid on läbi viidud meditsiinilistel kaalutlustel – nii ilmnes 2008. aastal Inglismaal 620 000 sünnitust hõlmanud uuringu tulemustest, vahendab BBC.

Haiglati esines suuri erinevusi, ent need olid tingitud meditsiini praktiseerimise erinevustest, märkis Briti kuningliku ämmaemandate ja günekoloogide kooli (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) uurimisrühm.

Keisrilõigete arv on alates 1980. aastatest enam kui kahekordistunud.

Kuigi asi on kaugel „hõlpsast alternatiivist“ traditsioonilisele sünnitusele, peetakse seda jätkuvalt tõsiseks kirurgiliseks operatsiooniks – olgugi et viimase kahe aastakümne jooksul on selle ohutus suurenenud ja vajadus üldnarkoosi järele vähenenud.

Nagu iga tõsise operatsiooniga, kaasneb ka keisrilõikega verejooksu ja põletiku oht. Samuti võib haav raskendada noorel emal lapse sünnile järgnevatel nädalatel toimetulekut igapäevaeluga.

Seetõttu tehakse keisrilõige tavaliselt juhtudel, kui sünnituse riskid on ilmselgelt suuremad kui keisrilõikel.

Keisrilõigete arvu järsu kasvu põhjus ei ole aga päris selge. Arvatakse, et keisrilõike sooritamise võimalust on mittemeditsiinilistel põhjustel pakutud ka madala riskitasemega naistele.

Ajakirjas British Medical Journal avaldatud uuringus vaadeldi enam kui 620 000 üksiksündi Inglismaal 2008. aastal 146 haigekassapiirkonnas.

Nendest 620 000 sünnist 147 726 toimus keisrilõike abil ning uurimisrühm keskendus kaalutlustele, mis selle valiku tingisid.

Kõige levinumad olid meditsiinilised kaalutlused: keisrilõige tehti üheksale naisele kümnest, kelle beebi oli tuharseisus. 71% naistest, kellele oli varem tehtud keisrilõige, valis selle võimaluse ka hiljem.

Keisrilõige tehti ka valdavale enamusele naistest, kellel oli tõsiste tüsistuste oht.

Tõendeid sellest, nagu oleks madala riskitasemega naistele pakutud võimalust tarbetuks keisrilõikeks, aga ei tuvastatud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada