Tähistatakse rahvusvahelist Rinna Tervise Päeva

Tähistatakse rahvusvahelist Rinna Tervise Päeva

Eesti Vähiliit tähistab 15. oktoobril rahvusvahelist Rinna Tervise Päeva. Sõnumiga “Sinu rindade tervise heaks” kutsuvad Eesti Vähiliit ja Europa Donna juba 7 aastat naisi pöörama tähelepanu oma rindade tervisele.

Kõik 46 Europa Donna Liikmesriiki kinnitavad, et kasvav kehakaal ja ebatervislikud eluviisid tõstavad rinnavähi tekkeriski. Väike elustiili muutus täna vähendab  sinu rinnavähi riski  homme, Euroopa rinnavähi koalitsioon kutsub kõiki naisi ühinema 2014 aasta Rinna tervise päevaga, et astuda koos esimene samm oma rindade tervise heaks.

Eestis haigestub rinnavähki Vähiregistri andmetel igal aastal keskmiselt kuni 700 naist. Kahjuks avastatakse ligikaudu 25% rinnavähkidest kaugelearenenud staadiumis. Rinnavähki haigestumine on sage, kuid samas on haigus üsna kergesti avastatav ja varases staadiumis hästi ravitav.

Nii Eestis kui mujal maailmas tehakse rinnavähi avastamiseks sõeluuringuid. See tähendab, et teatud vanusevahemikus on kõik riigis elavad naised oodatud rinnanäärmeid kontrollima. Rinnavähki haigestumise risk tõuseb alates 40 eluaastast ja saavutab olulise tõusu 50-60ndates aastates. Eestis kutsutakse uuringule haigekassa poolt kindlustatud naised vanuses 50–62 eluaastat. Seetõttu on rindade kontrollimine sõltumata vanusest rinnavähi avastamise võtmeks!

Enesevaatlus on kõige parem viis oma rindade tundmaõppimiseks.

Rindu peaks kontrollima iga naine alates 20. eluaastatest (ja jätkates läbi kogu elu), et teada, millised on rinnanäärmed tavaliselt, ja märgata muutusi õigel ajal. Tänu regulaarsele enesekontrollile võib naine avastada kiiresti mis tahes muutused oma rinnanäärmetes.

Oluline on märkida, et kõik rindades tekkivad muutused ei ole vähimuutused, sageli osutub tihend täpsemal uurimisel healoomuliseks. Samas ei tohi kaotada valvsust.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada