Rinnavähk Autor: Vahur Valvere

Rinnavähk on Euroopas, Põhja-Ameerikas, Austraalias ja Uus-Meremaal naistel kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja. Ka Eesti naistel diagnoositakse seda kasvajat kõige enam. 2006. aasta andmetel haigestus Eestis rinnavähki 598 naist, haigestunute arv on aasta-aastalt suurenenud. Rinnavähi tekke risk on seotud keskkonna ja elustiiliga. On leitud mitmeid riskitegureid, millest enamik on siiski mõõduka toimega. Näiteks korduvad sünnitused vähendavad rinnavähiriski, samas kui varajane menarhe (esimene menstruatsioon) ja hiline menopaus seda suurendavad.

Rahvusvahelised võrdlusuuringud viitavad toitumisharjumuste olulisusele rinnavähi riskitegurina, kuid selget seost rinnavähki haigestumise ja rasva osakaalu vahel toidus ei ole kindlaks tehtud. Riski vähendamiseks on soovitatav vältida rasvarikkaid toite ja alkoholi. Kehalist aktiivsust seostatakse samuti rinnavähiriski vähenemisega.

Suukaudsete rasestumisvastaste preparaatide kasutamise ja rinnavähi vahel pole otsest seost seni leitud, samas on laialdastes ravimiuuringutes tõdetud mõningast rinnavähiriski tõusu hormoonasendusravi pikaajalisel kasutamisel. Kõrget naissuguhormoonide – östrogeenide nivood postmenopausis naistel on samuti seostatud rinnavähiriski tõusuga. Ilmselgelt suurendab haigestumise ohtu radioaktiivne kiirgus.

Rinnavähi esinemine 1. või 2. astme veresugulasel (nt emal ja vanaemal) tõstab rinnavähiriski 2–3-kordseks, rinnavähk emal ja õel, eriti nooremas eas, suurendab aga riski 5–10 korda. Enamiku rinnanäärme healoomuliste haigusseisundite korral (nt fibroadenoom) ei ole suurenenud vähiriski täheldatud. Kui ühes rinnas on vähk olnud, on risk ka teise rinna haigestumiseks. Rinnavähk ei põhjusta varajases staadiumis vaevusi ega valu. On aga mõningaid sümptomeid, mis vähi korral ilmnevad ning mille tekkimisel peaks naine kiiresti pöörduma perearsti poole, kes suunab ta kontrollile onkoloogi juurde. Nendeks iseloomulikeks tunnusteks on: 1) rinda tekkinud sõlmed või tihendid, 2) rindade suuruse erinevus, mis on kujunenud viimasel ajal, 3) käte ülestõstmisel ilmnev rindade erinev kuju, 4) rinnanibu sissetõmme, 5) nahamuutused rinnanibu ümbruses, 6) eritus ühest nibust, 7) rinna punetus, 8) kaenlaaluste lümfisõlmede suurenemine.

Diagnoosi täpsustamiseks korraldab arst rindade röntgenuuringu – mammograafia. Lisaks võetakse kahtlasest kohast peene süstlanõelaga materjali mikroskoopiliseks uuringuks. Kui ka siis pole diagnoos selge, tehakse nn diagnostiline operatsioon, mis seisneb vähikahtlase koha kirurgilises eemaldamises ja saadud materjali histoloogilises uuringus.  Kui rinnavähk on kindlaks tehtud, järgnevad lisauuringud, et määrata vähi leviku ulatus, st kas organismi teistes osades on “tütarkasvajaid” ehk metastaase. Kopsumetastaaside välistamiseks tehakse kopsudest röntgeniülesvõte. Maksa- ja teiste kõhuõõneelundite metastaase saab avastada ultraheliuuringu, luumetastaase radioisotoopuuringu abil. 

Enamik spetsialiste on seisukohal, et naistel, kes riskirühma ei kuulu ja kellel ei esine vähile viitavaid sümptomeid, peaks tegema 30. ja 40. eluaasta vahel nn baasmammograafia, et hiljem oleks rinnavähi kahtluse korral olemas võrdlusmaterjal. Alates 40. eluaastast tuleks mammograafia teha kord kahe aasta tagant. Riskirühma kuuluvatel naistel tuleb end kontrollida sagedamini, kusjuures kuulumine perekondliku riski rühma eeldab uuringuid spetsialiseeritud keskustes. Peale selle peaksid kõik naised ise oma rindu regulaarselt kord kuus kontrollima. Menstrueerivatel naistel on selleks parim aeg nädal pärast menstruatsiooni, sest siis on rinnad kõige vähem turses. Postmenopausis (mittemenstrueerivad) naised peaksid seda tegema mingil kindlal kuupäeval kord kuus. 

Enesevaatlusel on kõigepealt soovitatav oma rindu peegli ees uurida. Tähelepanu tuleks pöörata sellistele sümptomitele nagu rindade  kuju  ja  suuruse  muutused,  nibu sissetõmme, koorikute ja haavandite teke rinnanibule, rinna punetus ja eritis rinnanibust. Seejärel peaks rindu komplema, et avastada sinna tekkinud tihendeid ja sõlmi. Hea oleks seda teha saunas või vannis käies, sest seebitatud rindadel on võimalikud sõlmed ja tihendid paremini tunda. Rindu on soovitatav kombelda lamavas asendis. Kahtlaste tunnuste leidmisel tuleb kiiresti pöörduda arsti poole.

2002. aastal käivitati Eestis mammograafilise sõeluuringu programm rinnavähi varajaseks avastamiseks 45–59-aastastel naistel. Naisi kutsutakse uuringule kirjalike kutsetega aastakäikude kaupa. Kui naine on saanud sellise kutse, on tal kindlasti soovitatav ja vajalik sõeluuringus osaleda.

Iga rinnavähihaige jaoks on olemas ravivõimalus, mis oleneb sellest, kui kaugele haigus on arenenud. Mida varem haigus avastatakse, seda parem on ravi tulemus. Rinnavähi puhul rakendatakse nii kirurgilist, keemia-, hormoon- kui kiiritusravi.

Tänapäeval on peamiseks ravimeetodiks kirurgiline ravi. Kasutatakse kaht põhilist meetodit: 1) nn rinda säilitav ravi ja 2) kogu rinna eemaldamine (mastektoomia).

Rinda säilitava ravi korral eemaldatakse kasvaja tervete kudede piires, samuti kaenlaalused lümfisõlmed. Seejärel kiiritatakse allesjäänud rinnaosa, et hävitada vähirakud, mis võisid rinda jääda, kuna nad ei olnud operatsiooni käigus avastatavad. Selline ravi on võimalik varajases staadiumis avastatud rinnavähi korral. Ülejäänud juhtudel eemaldatakse kogu rind koos kaenlaaluste lümfisõlmedega. Sel puhul kasutatakse operatsioonijärgset kiiritusravi ainult kõrge riskiga vähi korral. Kiiritust rakendatakse veel luumetastaaside raviks.

Väga laialdaselt kasutatakse keemiaravi, mille korral manustatakse erinevaid vähirakke hävitavaid medikamente harilikult veeni. Sellisel juhul ringlevad ravimid vereringes ja hävitavad vähirakke kogu organismis. Tavaliselt toimub keemiaravi pärast kirurgilist ravi. Mõnedel juhtudel alustatakse aga rinnavähi ravi keemiaraviga. Seda tehakse sellistel juhtudel, kui kasvaja on avastatud kaugele arenenud staadiumis. Keemiaravi aitab kasvaja mõõtmeid vähendada, seejärel on võimalik rakendada kirurgilist ravi.

Juhul kui rinnavähihaige on HER2-posi- tiivne, rakendatakse bioloogilist ravi monoklonaalse raviantikehaga trastuzumab. HER2-positiivsus tähendab HER2-geeni amplifikatsiooni (rakutuumas on tavalisest rohkem HER2-geeni koopiaid). Seetõttu tekib rohkem ka HER2-valku ning rakud kasvavad ja jagunevad kiiremini kui normaalsed rakud. Bioloogilist ravi kasutatakse nii operatsiooni eel kui järel, aga ka kaugele arenenud ehk metastaatilise rinnavähi ravis. Bioloogilist ravi kombineeritakse sageli keemia- ja hormoonraviga.

Hormoonravi tehakse erinevate kasvajavastaste hormoonipreparaatidega vaid hormoonitundlikele haigetele. Hormoonitundlikkus tähendab spetsiaalsete valkude ehk östrogeeni- ja/või progesterooniretseptorite olemasolu kasvajakoes. Haiguse prognoos sõltub kasvaja leviku ulatusest ning teistest kliinilistest, patoloogilistest ja molekulaarsetest teguritest.

Nõuanded sel teemal

Kaua kestev menstruatsioon

Mul on menstruatsiooni 9sas päev tavaliselt olid max 6päeva.
Oktoobris oli 9-20okt menstruatsioon ja siis oli 2-6nov ja nüüd algas 23 ja kuni tänaseni kestab (01.12)

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Sellistel tsüklihäiretel ja pikkadel menstruatsioonidel on palju erinevaid põhjuseid: hormonaalsed tasakaaluhäired, põletikud, erinevad ravimid, kehakaalumuutused, suur füüsiline koormus, ...

Loe edasi

Punn intiimpiirkonnas

Tekkis punn mitu kuud tagasi häbememokale(arvatavasti peale raseerimist) ja pole siiani ära kadunud, kui pigistanud olen tuleb ainult kas mäda vähe või vett/verd segamini. Suguhaigused on välistatud. Punn ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Olete raseerimisega tekitanud mikrotrauma kas rasunäärmele, karvanääpsule või nahaalusele veresoone kapillaarile. See ei ole midagi ohtlikku ja üldiselt mingir ravi ega sekkumist ei vaja. ...

Loe edasi

menstruatsioon

Tere!

Küsimus selles, et mis põhjusel võiks menstruatsioon hakata väikse vahega uuesti.
Menstruatsioon oli 10.11-13.11 ja hakkas uuesti 21.11 ja kestab siiani.
Eelnevalt olnud ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 25-aastane

Kuna tarvitate antibeebipille, siis tähtsaim on üles märkida pillivabad päevad või toimevabad päevad ja nimetada igale arstile, ...

Loe edasi

Vähene piimaeritis rinnast pigistamisel

Rinnast tuleb ternespiina kui pigistada. Laps sünnitatud 2 aastat tagasi. Prolaktiin natuke kõrgem. Kas peaksin muretsema?

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 32-aastane

Tegemist on füsioloogilise piimajuhade laienemisega peale imetamist. Kui kaua imetasite? Kui 10 kuud kuni aasta, siis enamasti ...

Loe edasi

Tume pigmendisõõr häbememokkadel

Tere! Mul on häbememokkadel tume pigmendi sõõr, millest see tuleneb ning kuidas on sellest võimalik vabaneda, see on isklikult häiriv, sest see on märgatav ning alasti peegli ees seistes on koht kohe selgesti ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Tupe piirkonnas oleva naha ja häbememokkade värvus on individuaalselt väga erinev ja teie lisatud pildid midagi ebanormaaset ei ole. Naha pigmenteerumine on kehal piirkonniti erinev. ...

Loe edasi

PAP test

Tere
Mul tuli selline PAP testi vastus. Kas on näna et mul on endomeetrium ja vajalik panna Mirena spiralli.?
Materjal võetud emakakaelast. Proov on adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 37-aastane

Kaasajal kasutatakse uut LBC testi, EKVähi sõeluuringutel uut HPV/NAT testi. Tegemist on patoloogiaga ASCUS (ingl atypical squamous ...

Loe edasi

Mäârimine peale trenni

Kevadel hakkasin kâima jooksmas, suvel paar korda jooksmise ajal lōi valu alakōhtu ja ei suutnud jätkata, istudes 10minutit valu taandus, hiljem hakkas mäârima. Valu lōi paaril korral kuid määrimine tekkis ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Olen teie küsimusele juba vastanud ja see peaks vastavas keskkonnas nähtav olema.

Loe edasi

Leukotsüütide tase uriinis üle normi raseduse ajal

Mida pean ise jälgima või tegema, kui uriiniproovis leukotsüütide arv 11,8 E9/L
Kas tupeküünalde kasutamine võib vähendada põletikunäitajaid ( kui see on põletikust, mis võib olla põhjuseks, et ...

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Kindlasti ei ole teil emakakaela vähki, kuna teil on sel aastal tehtud korduvalt emakakaela analüüsid, mis on korras olnud. Peamine emakakaela vähi tekitaja on HPV ja kui selle viiruse ...

Loe edasi

Rasedus

Tere, olen unustanud pille võtta vahepeal ja tegin testi 27.11 ja oli üks tume teine oli väga hele mis siis juhtub kui võtan pille nüüd

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Rasedustest näitab kindlat rasedust, kui testtriip on samasugune nagu kontrolltriip.
Kui te ei ole kindel, siis on võimalik Synlabis teha vereanalüüs rasedushormoonile HCG. Kui ...

Loe edasi

Põiepõletik ja seenhaigus

Tere

Olen 30 a naisterahvas ja sooviks küsida.

Mul mure nädal tagasi oli mul valus natuke pissida ja peale seda 3 päeva lõi välja seen haigus .Tuppe vedelik oli natuke kollane ...

Galina Litter

Vastas dr Galina Litter

Lugupeetud Küsija

Kirjelduse järgi on tegemist tupe seeninfektsiooni ägenemisega. Apteegi käsimüügist või ravimfirma kodulehelt saate osata:
1) https://shop.hoiamed.ee/toode/dermoxenkomplekt/
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi