Üksindus mis on muutunud kõikehõlmavaks 27.02.23 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on lühidalt üksindust puudutav küsimus. Olen oma elus väga palju aega üksi veetnud ja olen vähene suhtleja olnud. Viimased 10 aastat olen väga palju päevi elanud nii, et pole kellegagi sõnagi olnud vahetada. Ka kooli ajal olin kesine rääkija ja palju üksinda. Mida teha kui see üksindus on muutunud tegutsemist/vaimset tööd pärssivaks? Olen ka perekondlikult üksinda, pole sugulasi ega õdesid-vendi - kedagi kellest rääkida. See üksindus on kuidagi kõikehõlmavaks muutunud, sest kogu aeg olen üksi - ükskõik mida ma ka ei tee. Mida rohkem aeg edasi seda rohkem üksi jään. Mõte ei jookse. Elu läheb edasi ja järjest rohkem üksi ma jään. Kunagi unistasin ja lootsin, et see üksindus kaob tulevikus aga seda ei juhtugi. See ainult süveneb ja minust ei olene eriti midagi selle muutmisel. Mul on tegutsemistahe kadunud, sest ükski tegevus üksindust ei võta. Igas tegevuses olen üksi. Pean vanematekodust ära kolima kuhugi kus mul üldse kedagi (tuttavaid, töökaaslaseid) pole. Sõpru pole tänaseks enam. Depressioon on vist juba vähemalt viimased 10 a olnud. Keegi minuga ise suhtlema ei tule, pole kedagi kes minu vastu huvi tunneks. Raske on olla ja tegutseda.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui eluvõitluses, konfliktide lahendamisel stress-depressioon tekib, siis peame rõõmsad olema – psüühilise „valgusfoo¬ri“ punane tuli süttis ja seeläbi saame teada, et midagi on vaja muuta, midagi on vaja teistmoodi teha või hoopiski tegemata jätta. Saame teada, et vajame muutusi ja muutma peame eelkõige ise – nii ennast, keskkonda kui ka enda ja keskkonna vahelisi suhteid muuta.
Kõiki konfliktide agenseid ja iseennast me ühekorraga muuta ei saa – alustada tuleb eelkõige olulisest. Siin tuleb Päevik abiks.

Muutuste valdkonnad: 1) sotsiaalsed, 2) Somaatilised e kehalised, 3) Meelelised (nagu Uku MASING kasutab) e psüühilised, 4) Hingelised e tundeelu, 5) Vaimuelu e. Absoluut, Väärtushinnangud.

Vajame nn „uusi prille“ ehk uusi Väärtushinnanguid, olemasolevate muutmist, enda ellusuhtumise korrigeerimist, uut Eetikat, et kujundada Uus Inimene.
Uue iinimese kujundamis-radasid palju. Leidke endale sobilik(ud) ja Tegutsege. Rõõmuga.

Aita kaaskondseid - see aitab leida Absoluuti endas, aitab muutuda.

Elus - järelikult Õnnelik!

Tegutsege!
Jüri O.-M. Ennet