Depressioon, masendus, üksindus ja kurbus. 09.05.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure seisneb selles, et juba aastaid on minu närvisüsteem mineviku tõttu väga häiritud. Olen koguaeg rahutu, närviline ja tõstan pidevalt häält ning käitun äkiliselt ja ettearvamatult. Olukord on tänaseks päevaks süvenenud ning lisaks juba vähemalt 5 aastat on mul niivõrd madal enesehinnang, et kardan väljas käia, rääkimata sõpradega olemisest, ei julge ma enam ka poes käia.
Meeleolud muutuvad järsult - ühel hetkel vihastan, siis juba järsku naeran ja järgmiseks nutan.
Mida peaksin ette võtma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) igal täistunnil (päeval) end kümme korda kiita: OLEN....
2) Õhtul Päevikusse positiivne pihtimine päevaste tegemiste osas.
3) nn negatiivsest rõõmu tunda - on mida parandada, on mida muuta. Nagu sportlane - hea meel, et leidsin enesearenguks veel ühe võimalus või valdkonna.
4) Elusihid paika - mis mul head omadused, kellena soovin edaspidi neid omadusi rakendada, areneda, töötada.
5) Terves kehas terve enesehinnang! Igapäevane kehaline aktiivsus!
6) Puhkus taastab jõu - piisav uni.
7) pingetest vabanemise võtted (vt varasemad, vt minu Palve esimene samm.
8) Kiida lähedasi - see annab ka endale sisemist jõudu juurde.
Mona-Linda naeratus!
Kõik saab korda.
Jüri O.-M. Ennet