Depressioon?? 04.03.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Ma ei oskagi öelda, kas tegemist on üldjoontes küsimusega, kuid oleks huvi teada saada, mis mul viga on ja kas üldse midagi viga on.
Nimelt esineb sagedasi tujukôikumisi. Ühel hetkel on kôik hästi, kuid järgmisel ajavad kôige tobedamadki asjad nutma. Tujukôikumisi on mul olnud niipalju kui ma mäletan kogu aeg, kuid viimasel ajal on hakanud need vôimenema. Sama probleem oli mul ka emal. Ta oli eluaeg väga ebastabiilne. Seda ma ei teadnudki, kas ta oma probleemiga on arstile pöördunud. Peale seda kui ta suri vähki, mis oli minu jaoks hirmus kogemus, siiani peale 1,5 aastat ei maga ma korralikult, alguses murest kukkusid ka juuksed mul peast, läksin tema korterit kokku pakkima ning leidsin igasuguseid antidepressante ning rahusteid. Mul on lihtsalt tunne, et midagi toimub...vôi kujutan endale seda ette?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ema surma järgselt kindlasti oli depressioon, tugevalt väljendunud. Selle kaug-kaja on ilmselt praegugi.
a) Terves kehas terve vaim, hea enesekindlus, rõõmus meel! Jõukohased harjutused.
b) Igapäevapingeid saab ja tuleb väljutada harjutustega. Leida endale sobilikud ja neid siis rakendada.
c) Elu eesmärgid: Suur-Vanker e elukutsega seonduv paika panna ja oma rada minna. Rada, milles oled andekas. Ja Väike-Vanker e eraeluga seonduv. Kui eesmärgid kindlalt paikka pandud, siis on inimene enesekindel ja emotsionaalselt stabiilne. Uued eesmärgid nõuavad uut tervist, motiveerivad enda eest hoolitsema.
d) Halb enesetunne-emotsioon - ole rõõmus, et said teda, et midagi endas, enda ümber või nendevahelises suhtes on vaja muuta. Seega - muuda.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet