Kas minna psühhiaatriakliinikusse statsionaarsele ravile? 18.02.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen olnud üle kuue aasta bipolaarsuse diagnoosiga. Siiamaani olen olnud haiglas ravil selle tõttu kolmel korral. Nüüd olen olnud nö terve paar aastat ja asjad hakkavad jälle minu jaoks rappa kiskuma. Ma ei ole rahul oma eluvalikutega, ma ei ole püsiv ja ma ärritun kergesti. Ma tahan pidevalt midagi lüüa, ropendada. Mingil moel mul veel enesevalitsus hoiab enamat tagasi. Mul on ka probleeme ravimite võtmisega. Alguses ma unustan, siis ei taha üldse võtta. Tundub väga kasutu. Tahaks nutta, aga pisarateni äng ei jõua. Unevajadus on vähenenud ja kaal langeb. Söön pisteliselt ja tahan kogu aeg liikuda. Kõik tundub kohustusena ja ma ei taha väga kodust välja minna ja kodus ei ole ka hea olla. Tekivad ebaratsionaalsed mõtted jälitamisest ja kosmilistest seostest. Mõtlen iga päev surmale. Tahaksin aega maha võtta ja kaaluda elu üle järele. Aga samas ei taha nö alla anda ja kohe haiglasse põrutada, sest nii näeb seda mu perekond. Kas on ka mõnda muud abi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Koostöö oma psühhiaatriga on väga vajalik.
2) Tervisepäevik ja selles see minu 3E printsiibi rakendamine (Ennistamine e ravi, Ennetamine e profülaktika, Edendamine e treening). Seega - päevikus on nagu kolm sektorit ja igasse tuleb siis endale sobilikku leida ja rakendada.

Päevik annab ka MDP (tänapäeval Bipolaarne Häire) ettenägemist, et millal see Maniakaalsuse tõusulainet "oodata" on ja ka peale rahuperioodi, millal see Depressioon "terendama" hakkab.

NB Head rohud olemas - Ennistamine. Need kaks ülejäänud E-d on ka vägevad, aitavad suuresti!
Lahendeid mitmeid, vaja TEGUTSEDA!

700 aastat Esivanemad vabadust võitlesid, said hakkama Paavst Innocentius III poolt saadetud ristisõdalastega, taanlaste, sakslaste ja baltimõisnikega, poolakate, rootslaste ja vene tsaaririigi ja juuni"vabastajatega".
Eks peame vabadust võitlema ka praeguse rahakapitali ja muu kapitali hingematva ning Eestirahva identiteeti murendava, iivet vähendava toimega, väljaränd-põgenemisega.
Jätkuvaks vabaduse eest võitlemiseks vajamegi kehalist, psüühilist ja vaimset töövõimelist tervist, selle tugevdamist kogu rahvast silmas pidades.

Head Vabariigi aastapäeva soovides,
Jüri O.-M. Ennet