Kui muretsemine ei lase enam elada 04.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Pöördun Teie poole, sest ei saa enam iseendast jagu. Hakkas asi pihta eelmise aasta suvest (siis ei häirinud väga elu, oli normaalsuses). Ma ei saa kodust väljuda, kui pole ust kontrollinud mitu korda, kas lukustasin. Kontrollin mitu korda, kas pliit on väljas. Isegi, kui olen toast väljunud, painab mõte, kas on uks lukus, kas pliit on väljas. Need on veel ohutud. Nüüd ma muretsen, kas olen võtnud rasestumisvastaseid pille võtnud. Ma mitte ainult ei kontrolli, vaid olen neid ülevõtnud - 3 tükki päevas. Kui ma isegi võtan hiljuti pilli, on mul tunne, et ei võtnud, äkki kukkus maha. See on tekkinud viimase paari kuuga. Tunnen, et see on tervistkahjustav tegevus. Ma ei suuda keskenduda, kui peas on sundmõtted.
Ma olen varasemalt olnud pigem paanitseja tüüpi, kuid see, mis praegu toimub, teeb mind lihtsalt õnnetuks. Ma ei saa nendest sundmõtetest lahti, isegi kui mul on tehtud mitu rasedustesti, mis on kõik välistavad olnud (sh veretest, günekoloogi juures käidud), on mul ikka hirm. Isegi testide tulemusi vaatasin mitu korda, ma hoidsin neid alles 6h... ja võtsin isegi prügikastist välja, kartes, et äkki tulemus on muutunud.
Ma saan samas aru, et mu käitumine on totter, aga ma ei saa sellest ahistavast tundest lahti. Olen trenni teinud (küll vähe viimasel ajal), see ei lase mul neist mõtetest lahti saada. Vahepeal tulevad need mõtted meelde ja segavad õppimist. Ma ei suuda ennast usaldada, et kas see, mida näen (pliit väljas, pill võetud), on õige. Tekib mõte, et äkki vaatasin valesti, sellest korduv vaatamine. Isegi teiste tegevuste keskel tulevad sundmõtted, ükskõik, mida ma ka teeks. Kurvameelsus on ka lisaks, põhjendamatu.
Olen üliõpilane, käsil lõpetamine suvel. Ma õpin palju ja põhjalikult, ma suudan päev otsa ka õppida, mida ma ka teinud olen. Kas üleõppimine võib seda põhjustada? Või kuidas neid mõtteid peas vaigistada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundmõtteid ja sundtegusid esineb teataval määral igal inimesel, aga nad on episoodiliselt ja ei sega enda ega teiste elamist-olemist.
Vajate psühhiaatri abi - väike arstirohi sealt. Muud soovitused leiate minu varasemaid soovitusi lugedes (vt. otsinguga) ja neid siis rakendades.
Need probleemid on lahendatavad, veidi kannatlikkus on küll vaja.

Korralik uni-puhkus on tervise vundament. Minu Palve-Meditatsiooni harjutuse esimene ja teine samm on kasuks.
Rõõmsameelset tegutsemist soovides,
Jüri O.-M. Ennet