Häiriv ärevus 05.07.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mõned aastad tagasi olid minu elus väga keerulised sündmused. Peale seda tekkisid mul paanikahäired, mis väljendusid selles, et ma ei suutnud sõita bussiga. Tihti läksingi bussijaamast koju, kuna ei suutnud bussi peale minna. Sõita oli bussiga vaja umbes 30 min. Paanikahäired nüüd küll enam ei kordu ja bussiga saan sõidetud, aga peale seda keerulist perioodi tekkisid mul seedehäired. Minu kõht pidevalt häälitseb, koriseb, raskustunne kõhus. Nende korinate tõttu ei suuda ma enam käia nt koolitustel ja koosolekutel, kus on vaikne. See kõik häirib aga tugevalt minu elu. Pidev muretsemine oma stressis kõhu pärast on tekitanud minus kohutava pinges oleku ja ärevuse. Plaanis oleks nüüd kooli minna, aga kardan jälle, et kui vaja loengutes käia, siis seal vaikne ja minu stressis kõht hakkab häälitsema ja minul on nii piinlik ja ma ei suuda seal keskenduda ja üldse käia. Ma olen täiesti endast väljas, et pean elama oma kõhu järgi. Olen käinud ka psühholoogi vastuvõtul - arutanud läbi minu paanikahäired ja ärevuse. Psühholoog ütles, et minul on olemas kõik teadmised, et paanikahäiretega toime tulla (loen hästi palju eneseabiraamatuid), kuid ikkagi ei suuda ma oma kõhtu korda saada. Praegu tundub, et kui ma ei peaks oma stressis kõhu pärast muretsema, oleks kõik probleemid lahendatud ja saaksin normaalselt elada. Palun andke nõu, mida veel teha ja kuhu pöörduda oma murega, sest tahaks elada normaalset elu. Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) vt eelnevad paanikahäire kohta käivad soovitused ja neid siis rõõmuga teha.
2) Harjutused kõhule:
a) kõhulihastele (selili olles ülakeha või siis jalgu tõsta-langetada;
b) nn "kobra" harjutus (kõhuli lamada ja siis kätega ülakeha üles-taha suunas, puusad jäävad maha);
c) naulid ehk kõhu "loksutamine" rahulikus tempost (kõht sisse ja lõdvaks, sisse ja löögastada...). Hingamine olgu kõigi harjutuste korral vaba, mitte hinge kinni hoida.
3) Toidu korralik mälumine, rahulik söömine.
Harjutuste kordade arv ja tempo olgu isikupärane, harjutuste vahel vajalikud puhkepausid.
4) Muud kehalised harjutused, eriti hüplemised (hüppenöör jms.).
5) Köömnetega tee.
Igast murest saab üle!
Jüri O.-M. Ennet