Probleemid iseendaga ja mure elukaaslase pärast 16.08.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Lugesin siin Teile esitatud küsimusi ja Teie vastuseid päris kaua enne, kui julgesin lõpuks ka ise küsida...

Olen 21-aastane neiu, ja mind on 5-6 aastat kindlasti juba vaevanud sarnane mõtlemiseprobleem, nagu üht siin varemkirjutanud tütarlast. Ainult, et ma ei muretse niipalju Eesti iibe ja muude suurte asjade pärast, kuivõrd juurdlen pidevalt oma elu ja seda puudutavate asjade üle. Igaks juhtumiks on mul stsenaarium valmis, mõtlen olukorrad ja lahendused või siis probleemid juba ette valmis, ilma et asi veel käes oleks. Muretsen olukordade pärast, mida võibolla kunagi ei tulegi, olen pidevalt õnnetu selle pärast, mida mul ei ole, ei suuda ennast armastada, kuid tahan palju armastust anda ja hoolimist näidata...
Probleemidepundar mu peas on juba nii suur, et ise ei saa ma sellest enam mingit selgust, kahjuks. Keskkoolis käisin pidevalt rääkimas koolipsühholoogiga, tundus, et hetkeliselt oli sellest abigi, aga lõpuks ütles see daam mulle, et mul ei ole tema juures midagi teha, kuna kõik vastused on mul oma peas olemas....Aga just seda abi mul vaja ongi - kedagi, kes oskaks aidata selle puntra mu peas lahti harutada, et ma oskaksin ka ise lahendusi näha. Olen väsinud nendest pidevatest kummitavatest mõtetest, sellest, et ma ei saa elada lihtsalt, näha mis elu toob. See pidev muretsemine ja mõtlemine ja analüüsimine...tahaks saada natukegi olla nii, et ei mõtle pidevalt. Viimasel ajal on ka uni katkendlikuks muutunud juba - ärkan öösiti mingite tööd või eraelu puudutavate probleemide peale üles - mõte töötab nii tugevalt, et ei lase enam magadagi, välja puhkamisest võin juba tükimat aega ainult unistada...
Elukaaslane ütleb, et laseksin ennast lõdvaks ja puhkaksin. Aga ma ei suuda...olen pidevalt rusutud meeleolus ja ma arvan, et tegelikult mõtlen probleemid endale ise välja...aga see on nagu nõiaring - saan aru, et pean oma mõtteid suunama muudele asjadele, aga ei oska kusagilt alustada ja siis hakkab iseendast nii kahju ja olengi jälle õnnetu ja nutan... See kõik väsitab..Olen mõelnud, et vb on probleemi algus madalas enesehinnangus, mis mind juba varasest põhikoolist jälitab, aga vahepeal sain nagu sellestki üle. Äkki on vana probleem tagasi?
Kogu see asi muudab mind väga närviliseks ja kergestiärrituvaks, nii et kardan juba eraelu ja tööd puudutavaid suhteid rikkuda. Praegu on mu ümber siiski palju armastavaid ja hoolivaid inimesi, kellest enamik mu probleemist teadlikud ei ole, ja ma tahaksin väga et see nii jääkski. Aidata ennast ise enam ei oska...
Kas on siin tegemist üldse Teie töövaldkonda puudutava probleemiga, ma ei tea, aga hetkel ka mujalt abi otsida ei oska. Olen tänulik, kui saate vähegi aidata :)

Teine mure, milles põgusalt kirjutaks, puudutab mu elukaaslast - ma ei tea, kas on tegemist juba olemasoleva või tekkiva probleemiga, kuid tal ei ole juba mitu kuud õllevaba õhtut olnud. Mulle valmistab see muret, kuna igal õhtul peab ta ära jooma vähemalt 4 pudelit õlut ja see on kestnud juba ligi pool aastat. Kusjuures ei lähe ta selleks kuhugi välja vaid ostab iga päev töölt tulles "4-paki" unustades vahel toidugi...Ja kui on mingi koosolemine sõpraedega, siis ta lihtsalt joob, kuni jaksab, piiritunnetusest ei saa juttugi olla...Ise ta väidetavat sõltuvust eitab, öeldes et see ei ole mingi suur koguski, aga joomine on ju ikkagi pidev... ehk oskate ka siin aidata?

Teie vastust ootama jäädes,
K.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõttetulva ja väsitavat mõtisklemist esineb paljudel analüüsivõimelistel ja ettenägelikel inimestel. Ka Napoleon mõtles põhjalikult asju-olukordi ette. Aga see kõik peab jääma raamidesse. Tänapäeval psühhiaater saab teie mõttetulva ja detailiderohkust mõjutada, uneprobleeme korrastada, enesetunnet parandada. Pöörduge psühhiaatri poole ja saate abi. Siin psühholoogilisest lähenemist esialgu jääb ebapiisavaks, rohud tulevad appi.
Ärge psühhiaatrit kartke.
Abikaasa problee on alkoholism. Vajab narkoloogi v. psühhiaatri abi. Tema lubadused, selgitused, põhjendused, olukordade kokkulangevused jne EI MAKSA SENTIGI, maksab vaid tegu e KAINUS. Kui on kuu absoluutselt kaine, siis võite tema juttu veidi juba tõena võtta. Kui ei suuda, siis ... põhjendab ta edasi ja edasi ning alkoholism süveneb kõigi nende "lisanditega" nii tervise halvenemise, suhete ebameeldivamaks muutumise, tööalaste probleemide tekkimisega...lahutus, paadialune. Jutt karm, aga tõsi.
Mees mingu (viige) ravile.
Tervitades,
Jüri O.-M: Ennet