Raske depressioon ja sundmõtted 28.03.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Praegu olen 19(just sain), aga depressioon hakkas pihta kuskil peale 15 saamist.
Tõmbasime kuskil aprllis bensiini nalja pärast mis tekkitas imelikud nägemused. Peale seda mais jõime klassiõhtul sõpradega ja ma olin ikka üsna purjus ja järsku tulidki mõtted vanemate surmast, mis kadusid natuke pärast veidikest mõtlemist. Kuid järgmine päev tuju alanes jne ja siis läksiki suht hulluks. Koguaeg olid surma mõtted(mis saab peale surma ja kui mina ära suren jne). Läksime emaga arstile ja võtsin zolofti yks tablett päevas, mis aitas juba enam vähem nädalaga. Jõin tablettikuuri ajal ikka vahest kuigi poleks tohtind siis tekkis mõneks päevaks jälle depressioon ja kadus jälle kui olin umbes nädala zolofti võtnud. Jõudsid kätte jõulud ja 2005/2006 aastavahetus. Tablettikuur oli läbi(6 kuud) ja paar päeva oli päris hea, siis hakkas pea valutama ja hakkasin mõtlema ajast, et miks nii kiiresti läheb jne. Jälle tuli masendus ja nutmine ja muud halvad asjad. Ema lasi arstil rohtu kirjutada kuid see ei aidand enam. Jätsin nende võtmise järgi lootes et asi paraneb ise.
2006 kevadeks need mõtted kadusid. Oli suhteliselt hea olla ja rohtu polnd ammu võtnud.
2006 sygisel läksin kodust kaugele tehnikumi kus olin nädal ja hakkasid jälle need aja mõtted pihta mis panid masetsema. Nädal peale koolist ära tulekut ja kodulähedale kooli minekut läksid need mõtted yle. Kuni jõuludeni oli hea olla.
Siis järsku tuju alanes aja mõtete pärast ja kurvastasin. Natuke hakkas isegi juba paremaks minema, kuid peale 2006/07 aastavahetust läks asi väga hulluks, hakkasin uinuma kui tulid väga paljud halvad mõtted pähe ja ängistavad kujutlemad. Väga raske oli. Tekkis mõte et kas jäängi selliseks nyyd, mis sa põhi mure mõtteks ja ei lasknud magada jne. Käisin isegi paldiski maantee haiglas kus sain kolm tabletti zolofti päevas ja rahustit, kuid paremaks ei läind. Kui haiglast välja sain paar nädalat peale seda hakkas tuju isegi tasapisi paranema(ilma zoloftita) ja 2007 suvi oli väga hea paar korda ainult suve jooksul mõtlesin sellest niinimetatud ´´kas ma jäängi selliseks´´ asjast. Sygisel 2007 hakkas tuju langema sama mõte pärast ja muud probleemid olid ka. Kannatasin enamvähem selle ära ja käisin koolis ning see mõte ei piinanud mind enam nii väga.
2008 suvi olin tööl ehitusel. Seal tekkisid sellised sundmõtted nagu kas see on ikka reaalsus ja ärevus oli ka.
2008 sygisel minnes 11 klassi oli enam vähem normaalne ainult et alkohooli tarbisin meeletult(nädalas kuni 3 korda). Siis tekkis mõte enda kehtestamise kohta kuna ma ei julgenud näiteks klassikaaslastelt midagi kysida jne ja kardsin et inimesed suhtuvad halvasti vms(lihtsalt kardsin)
Nüüdseks on jälle sama mõte et kas ma jäängi selliseks kes mõtleb kas see on reaalsus ja ei oska ennast kehtestada.Nyyd mõtlengi sundmõtteid nendest asjadest mis ma parajasti teen, nagu nuuskan näiteks siis mõtlen ka nyyd nuuskan ja see sama mõte kas jäängi selliseks, mis ei lase isegi magada.
Nyyd võtan jälle üle kahe aasta tablette(cipralex) 1 tablett päevas.
16 päeva juba võtnud ja abi pole olnud ja kardan meeletult et ei ole ka ja muretsen. Küsimus olekski selline siis kas olukorrast on veel väljapääsu ja milline see võiks olla? Kas mõni muu rohi oleks parem? Või mulle ei mõju enam antidepresandid? Enesetapumõtteid on ka väga palju kuna selline hirm on et ei saagi terveks. Lugesin kusagilt foorumist ka umbes samasugust asja nagu mul siin, seal oli inimene kes mõtles juba kord tehtud tegevusi pidevalt üle ja oli masenduses kuna ei saand sundmõtetest lahti ning oli proovinud 9 antidepressanti.
Oleksin tõesti teie arvamuse eest tänulik ja soovituse eest mida peaks ette võtma selle asjaga??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Antidepressandi määrab psühhiaater, temaga koostöös leida õige annus.
Tervislikud eluviisid: a) mitte kahjustada (ei alkoholile ja täielikult, ei suitsule jne), b) tugevdada end (harjutused, õige režiim, normaalne toitumine jne).
Minu harjutus.
Terves kehas terve...
Koolitükid regulaarselt õppida ja elusihid selgeks mõelda.
Igast murest saab üle!
head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet