alkoholist tulenev agressiivsus 20.05.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr. Mumma,

Minu 20 aastasel sõbral on väga suuri probleeme enda agressivsuse taltsutamisega. Ta on olnud viimased 2 aastat täiskarsklane kuid viimase aja probleemid on viinud ta tagasi viina juurde. Alkohol toob temas esile soovi kakelda, tappa (nii ennast kui teisi) ja ta muutub täiesti kontrollimatuks.

Joobes on ta 1-2 päeva nädalas, seda mitte igal nädalal.

Kaks aastat tagasi tegi ta läbi autoavarii, sai peapõrutuse ja viibis haiglaravil sellest põhjustatud pevalude ja migreenihoogude tõttu. Nimetatud põhjusel on ta sõjaväe teenistusest vabastatud.

Kuna ta ise tunnistab, et ei suuda enda käitumist kontrollida ja tunneb, et vajaks selles suhtes psühhiaatrilist abi, siis küsiksin:

1. Millisesse raviasutusse ja millise spetsialisti poole võiks ta pöörduda, soovitavalt Tartus ja/või Viljandis.

2. Kas sellise käitumise põhjuseks võiks olla kunagine peatrauma, millest on võibolla edasi arenenud mingi peaajutüve patoloogia vms.?

Kui võimalik, siis soovitage riiklikke asutusi, erapraksiseks pole hetkel võimalusi.

Merle Saviauk

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Läbipõetud peatraumad üsna sageli põhjustavad inimestel joobe muutusi.

Kontroll kaob kergemini alkoholi üle,kergesti tekkivad mälulüngad joobe ja ka käitumine võib muutuda märgatavaklt. joobes.Tüüpilise eufoorilise joobe asemel tekkib hoopiski tigedus ja agressiivsus.Osadel langeb märgatavalt alkoholi taluvus ja joove süveneb kiiresti.

Pöörduda tuleks siiski psühhiaatri,kes tegeleb oma praktkas ka sõltuvusprobleemidega patsientidega.

Viljandis saab pöörduda psühhiaatri poole Jämejala Psühhiaatriahaigla juures asuvas polikliinikus.Informatsioon telefonil (043)35327

Tartus tegeleb sõltuvusprobleemidega A-Polikliiniku psühhiaatrid Riia t 13

(07)427 Tasuta vastuvõtt vaid Tartu elanikele

Samuti saab pöörduda Tartu Psühhiaatrikliinikusse konsultatsioonile, mis asub Raja t 31 tel. (07)448780.Tartu Kliinikul on lepingud paljude maakondade haigekassadega.

Kuna Eestis käib kõva reformimine,siis võivad ka minu informatsiooni mõningaid muutusi olla.

Vabandan vastusega viivitamise pärast.

Lugupidamisega J.Mumma