Tujud, tühjuse tunne 02.08.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.

Viimased aasta või kaks on mul tõsised probleemid olnud tujude kõikumisega ja igapäevane tühjuse tunne. Põhimõtteliselt käibki nii, et oleks nagu 4 iseloomu.
Kurb, äkiline, hästi energiline ja tõsine tühja kesta tunne.

Enamjaolt on peamiselt kas kurb, äkiline või tühja kesta tunne. Vahel iga paari päeva tagant tuleb hästi suur energia. Kui tuleb energia tunne, siis tihti peale tekivad ka kõnelemis raskused või hästi kiire rääkimine. Tekib tunne, et tahaks hästi palju ringi karata ja/või seina või muid esemeid lüüa, et lihtsalt seda energiat välja elada.

Tühja kesta tunnet seletaks nii, et just nagu oleks kaotamas sidet reaalsusega. Või, et näeks ennast just nagu kõrvalt. Tihti peale juhtub nii, et jään ühte punkti vaatama ja mälu mõte lülitab end välja ja ei saa mitte midagi aru mis ümber ringi toimub. Ja asjade unustamine on sage. Raske on meelde tuletada mida näiteks tegin eelneval päeval, kuna lihtsalt kõik on nii hägune. Keskendumis raskused on ka suured.

Samuti on ka olukorrad kus ma kas magan väga vähe või magan 10-12 tundi järjest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meeleolu, aktiivsuse, energia, käitumise jne lainetus on täiesti inimlik, aga sellel on teatud raamid ja ka teatud põhjused, mida teame.
Kui asi läheb üle piiride ja ka üle taluvuse, siis on vaja:
a) ise - omapoolse analüüsiga - olukorda selgitada. Siin aitab Päevik selgusele jõuda;
b) küsida Esivanemate-lähedaste arvamust - nemad ju tunnevad Sind põhjalikult ja oskavad seetõttu asjalikku märgata, asjalikku soovitada;
c) psühhiaatri jutule ja selgub, et mida ja kuidas saab meditsiinilise valdkonnaga mõjutada, tugevdada;
d) ISE hakata enda keha ja psüühikat edendama:

1) Kehaline tegevus maandab pingeid ja tugevdab keha ja tugevamas kehas on ka tugevam, rõõmsameelsem, edumeelsem, kontrollitavam psüühika.
2) Psüühilised harjutused - psühho-regulatsioon jne. vt varasemaid.
3) Kõik tervisliku eluviisi komponendid tulevad kasuks - neid siis kasutada: piisav uni, tervislik toitumine, Non nocere (ei kahjusta end)! jne.
4) Õppimise/tööasjad - selged sihid silme ees - tean mida soovin, kuhu lähen, kelleks ennast kujundan. Päevik jälle abimees. vt eelnevaid ja nopi sealt endale olulisi teadmisi ja neid siis praktiseerida!

Psühhiaatri jutule - neid liigseid "lainetamisi" saab arstirohuga leevendada-kõrvaldada, aga kõik muu on ka väga oluline.
NB! Iga tera tervise varasalve tuleb kasuks.

Igast murest saab üle!
Päikest,
Jüri O.-M. Ennet