Tujud kõiguvad äärmusest äärmusesse 05.03.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, probleem siis selline, et mu tujud kõiguvad äärmusest äärmusesse. Mul on diagnoositud depressioon (enam psühhiaatri juures ei käi) ning enamiku ajast mul tõesti energia 0, enesetapumõtted ning tuju kehv. Kuid vahepeal käivad sellised "hood" peal, kus tuju on ülihea, tahaks laulda ja tantsida, kõik tundub olevat ülihea, ülipalju energiat, kõrvalvaatajale tunduksin ilmselt olevat hull. Tekib see hea tuju eikuskilt ja üldiselt kaob ka üpriski järsku. Peale seda hullem masendus kui tavaliselt ning ka suurem enesetapusoov, kuna tunnen end hulluna. Esinevad need õnneks (või kahjuks) suhteliselt harva, kord kuus või vähem ja tavaliselt kestab see ligikaudu pool tundi. Pille ega antidepressante ei võta, niiet ilmselt sellest tingitud olla ei saa. Algas see eelmisel suvel, võin esimest korda kirjeldada. Oli hilja, kaksteist läbi juba, tundsin, kuidas tuju järsku tõusma hakkab. Kutsusin ühe sõbranna õue, kuna lihtsalt ei suutnud paigal püsida, energiat oli liiga palju. Ta näis tõepoolest mures ja ma ei saanud ise ka aru, mis toimub. Ma tundsin end taevalikult kõik ajas hullult naerma (nagu oleks purjus olnud). Kõndisime siis mõõda teed, ma naerdes, ta muretsedes. Järsku tunnen, kuidas masendus hakkab tagasi tulema. Suhteliselt kiiresti rahunesin maha ja üritasin võimalikult kiiresti koju saada (ei meeldi teiste ees nutta). Koju jõudes oli kohutav tunne, tahtsin metsikult nutta ja lihtsalt surra. Mis see olla võiks ja mida ma tegema peaks?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri juures ikka käia - saab konkreetsemaid soovitusi, vajadusel veidi arstirohtu juurde.
a) Räägi oma probleemist esivanemaile (Ema või isa või Vanavanemad).
b) Korralik une-aeg - une arvelt ei võta. Enne õhtut rahustav tee, vajadusel apteegi vabamüügist Melatoniin - soodustab und, rahustab, annab energiat.
c) Tervislik eluviis, ei kahjusta end. Tugevdan end!
d) Jõukohase psühhoregulatsiooni harjutused.
e) Mõõdukas kehaline aktiivsus, kehakultuur...sport.
f) Päevik -selgub, et mis millist meeleolu tekitab, mis aitab vältida halba.
Iga tera tervise varasalve on kasuks!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet