ei oska puhata 16.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

olen nelja lapse ema ja töötan haiglas kus pean olema 12 t valves ja töö päeva lõpus lähen koju ja hakkan seal kohe toimetama ühesõnaga ma ei oska või ei taha puhata

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Puhkehetked-lõõgastused peavad olema ka tööpäeva jooksul, kodus peale tööd ja siis piisava kestvusega uni. Nende hetkete jaoks tuleb aega leida - kulutad minuti võidad 15.
2. Hästi toimib minu Palve-Meditatsioon, aga ka lõõgastav istumisehetk. Tel.-vestluste ajal saavad ju silmad puhata ja mina oma kabinetis (kui üksi olen) vestlen telefonitsi suletud silmadega.
3. Töökorraldust tööl ja kodus annab muuta, et korduma kippuvad küsimused-olukorrad ei vajaks pingelist mõtlemist, sest algoritm tegutsemiseks ja olulisemad tüüplahendid on juba käepärast.
4. Kodus oleks lähedast abi vajalik - ka teadmine, et nad vajadusel appi tulevad.
5. Une-eelsed rituaalid lastega ja ka enda jaoks vajalik rituaal välja töötada ning siis rakendada. Kindel režiim, et piisav uneaeg kätte saada. Teatav periood võiks Melatoniini (apteegi vabamüügis olemas) õhtul enne und võtta.
6. vt varasemaid unega-unetusega seonduvaid vastuseid ja rakenda endale sobilikke.
Edu soovides,
Jüri O.-M. Ennet